Prečo ma moje dieťa nenávidí? Zlyhala som ako rodič?

Prečo ma moje dieťa nenávidí? Zlyhala som ako rodič?

Medzi najčastejšie dôvody, kedy sa dieťa vzoprie a začne tvrdošijne manipulovať s rodičovskou láskou a autoritou je čas rozvodu. "Prečo sa rodičia rozvádzajú? Je to kvôli mne?" zvykne sa spytovať dieťa.

Možno má iba osem rokov, ale až silno prežíva všetky vaše hádky, vypovedané vulgarizmy v čase najväčšieho hnevu. Túto nepríjemnosť si bude pamätať do konca svojho života a môže ovplyvniť aj jeho vzťahy s budúcimi partnermi.

Otec a mama sú pre dieťa do určitého veku bohovia
Milujú ich, počúvajú na slovo. Sú príklady, ktoré treba nasledovať. Dieťa však okrem lásky môže k rodičovi cítiť aj nenávisť. Kedy sa dostane do takejto situácie a kto v prvom rade zlyhal?

Ak matka s otcom už nežili dlhší čas dobre, môže prísť k hecovaniu zo strany jedného alebo oboch rodičov voči sebe. Otec sa z depresii opíja, matka je neurotická a dieťa akoby medzi dvoma mlynskými kolesami.

Dieťa si začína uvedomovať, že vo vzťahu niečo nesedí, ak sa jeho rodičia podvádzajú. V ideálnom prípade sa majú jeho rodičia nadovšetko milovať. Cudzí muž v maminej posteli, alebo iná žena bozkávajúca sa s jeho otcom znamená pomstu pre rodiča, ktorý podvádza a strata lásky.

Slovo nenávisť nie je presné, ak hovoríme o malých deťoch. Takýto pocit nikdy ku svojmu rodičovi nemôžu zažiť. Môže ísť len o hnev, ak mu nesplnia všetky jeho detské potreby. Malé dieťa rodičov neohovára, nesnaží sa im škodiť.

Už staršie dieťa nad 15 rokov môže matku či otca nenávidieť. Uteká z domu, robí napriek, prestáva sa učiť, chodí za školu. Čaká, kedy už dovŕši 18 rokov, aby mohlo riadne vypapuľovať rodičom a odsťahovať sa z domu.

Nenávisť k rodičom sa môže prejavovať na psychike dieťaťa. Dieťa môže trpieť depresiou, ktorá sa u neho prejavuje predovšetkým strachom a plachosťou. Mnohé depresívne deti sú tiež agresívne. Agresivita môže vyvrcholiť aj pri domácich potýčkach.

Trestať deti?

Ak zistíte, že vami dieťa pohŕda, je ťažké sa s touto situáciou vyrovnať aj pre dospeláka. Máte chuť ho potrestať, vytĺcť mu jeho stav z hlavy. Každý trest má však iný účinok a pôsobí na každé dieťa inak. Ak je to odvážny chlapec, nebude sa báť a môže sa vám do očí aj smiať.
Láska sa nedá kúpiť, objednať, za niečo vymeniť. Musíte si ju vedieť opäť u dieťaťa získať.

Autor: maj
Foto: Shutterstock

Báječný TIP
Dospievajúce telo ako zdroj úzkosti?


Otázky týkajúce sa svojho vzhľadu neriešia len dospelé ženy. Dove sa preto spýtal 5165 dievčat z celého sveta do akej miery sú spokojné samé so sebou. Výskum ukázal, že vzťah k vlastnému telu je zdrojom úzkosti mnohých mladých dievčat. Nevhodná poznámka či nedostatok komunikácie v rodine dokážu sebavedomím dospievajúceho dievčaťa poriadne zatriasť.

Zvládnuť obdobie puberty je pre rodiča nesmierne náročná úloha a nie je preto hanbou poradiť sa. Dove preto vytvoril príručku „Sama sebou“, ktorá má rodičom na celom svete pomôcť vychovať spokojné a šťastné mladé ženy. Príručka obsahuje rady a tipy ohľadne tých najdôležitejších tém majúcich vplyv na dievčenskú sebadôvery. Zapracujte na sebadôvery svojej dcéry a vyhrajte krásny kozmetický balíček produktov Dove.

Kliknite si na FB súťaž SEM.

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Špunti"

Poradňa