Prečo máme po žuvačke problémy s trávením? Veď zostáva len v ústach!

Prečo máme po žuvačke problémy s trávením? Veď zostáva len v ústach!

Zvyknete po každom jedle hodiť do úst žuvačku, pretože veríte, že je to dobré pre zdravie vášho chrupu? Možno je však pravda niekde inde a žuvačky nie sú až také úžasné, ako nás šikovné reklamy presviedčajú...

A čo vlastne v takej žuvačke nájdeme?

Gumový základ, sladidlá (cukrové alkoholy či umelé sladidlá ako aspartam), umelé alebo prírodné arómy, konzervanty, farbivá, glycerol, hydrogenizovaný (teda akoby do plastovej podoby upravený) kokosový olej, sójový lecitín a ďalšie.

Gumový základ pozostáva z rôznych zložiek, pričom je však jasné, že nejde vôbec o zdravé látky, ale jednoducho o kus „gumy“ upravenej tak, aby sme ju mohli žuť. Umelé sladidlá ako aspartam či acesulfam tiež nášmu zdraviu veľmi neprospejú, obzvlášť, ak ich konzumujeme vo zvýšenom množstve (nachádzajú sa nielen v žuvačkách, ale aj v mnohých ďalších produktoch).

Acesulfam je napríklad spájaný s rastom rôznych tumorov u laboratórnych zvierat. Cukrové alkoholy sú odvodené z cukru a hoci sa hovorí, že neobsahujú cukor a sú teda bezpečné pre chrup, nie je to až tak pravda. Ide totiž o látky, ktoré sú nášmu telu úplne cudzie a mnohí odborníci ich považujú za ešte nebezpečnejšie, než samotný biely cukor. O tom, či bránia vzniku zubného kazu možno naozaj pochybovať.

Navyše môžu vraj viesť k hnačkám, bolestiam brucha a iným tráviacim problémom. Rôzne umelé farbivá  či arómy sú dnes terčom kritiky a vieme o nich, že sú často škodlivé. Okrem iného môžu viesť k hyperaktivite u detí či poruchám pozornosti, migrénam a ďalším problémom.

Malá žuvačka neuškodí?
Možno si poviete, že to všetko môže byť pravda, no taká malá žuvačka predsa obsahuje týchto látok len minimum a navyše ju nejeme, ale zostáva len v ústach. Pravdou však je, že mnohí ľudia žujú denne aj balíček žuvačiek, pričom spolu s ďalšími nezdravými potravinami sa zvyšuje koncentrácia nebezpečných látok (umelých sladidiel a iných). Okrem toho sa už cez steny ústnej dutiny vstrebávajú rôzne látky zo žuvačiek do krvného obehu.

Zakaždým, keď si vkladáte do úst žuvačku, vás mozog je oklamaný. On si totiž situáciu vyhodnotí tak, že práve konzumujete jedlo a tomu prispôsobí i ostatné procesy v tele. Napríklad sa spustí produkcia slín, žalúdočných štiav a enzýmov. V konečnom dôsledku potom môžete trpieť problémami s trávením.

Radšej nežuvať?
Keď teda už viete, čo všetko nájdete v žuvačkách a ako vám táto drobnosť môže poškodzovať zdravie, radšej si dajte záväzok, že žuvačky žuvať nebudete. Obzvlášť by ich nemali žuvať malé deti a opatrné by mali byť aj tehotné ženy. Ak už sa rozhodnete žuvačkám dať zelenú, aspoň to s ich žuvaním nepreháňajte a používajte ich len výnimočne.

Autor: maj
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa