Prečo nás bolí najviac hlava po menzese?

Prečo nás bolí najviac hlava po menzese?

Mnoho žien, ktoré trpia bolesťami hlavy si všimnú spojenie medzi nimi a ich menštruačným cyklom. Až 60 percent žien trpiacich migrénou sú ovplyvnené tzv. "menštruačnou migrénou", čiže migrénou, spojenou s posunom hormonálnych hladín, ku ktorej dochádza bezprostredne pred a počas menštruácie.

Bez ohľadu na život ženy, či má alebo nemá menštruáciu, je tehotná alebo vstupuje do menopauzy, estrogén je hlavnou príčinou bolestí hlavy. Pred takmer 40. rokmi prišli vedci na to, že ženy trpia viac bolesťami hlavy po menštruácii, keď začnú ostro klesať hladiny estrogénu. Keď ženy napr. podstúpili in vitro fertilizáciu a boli liečené liekmi, ktoré znižovali hladiny estrogénov, až u 82 percent z nich došlo k vysiľujúcej bolesti hlavy.

Ako pôsobí estrogén na bolesti hlavy?
V posledných rokoch sa vedci pokúšali nájsť mechanizmus na vysvetlenie kolísania estrogénu a jeho spojenia s migrénou. V štúdiách na zvieratách zistili, že zmeny hladín estrogénov boli spojené so zápalom a neurologickými bolesťami.

Štúdie naznačujú, že pokles estrogénu pred menštruáciou by mohol ovplyvniť neurologické zápaly a bolesť. Experimenty ukazujú, že estrogén ovplyvňuje krvné cievy. Ženy, ktoré trpia migrénami vykazujú zvýšenú aktiváciu oxidu dusnatého pred menštruáciou v porovnaní s tými, ktoré netrpia migrénami.

Menštruácia a antikoncepcia
Spojenie medzi estrogénom a bolesťou hlavy je najvýraznejšia bezprostredne pred a počas menštruácie. Vzhľadom k tomu, že je menštruačný cyklus predvídateľná mesačná udalosť, je možné, aby sa preventívne podchytila bolesť hlavy liekmi. Niekedy sa menia hladiny estrogénu kvôli antikoncepčným tabletkám, ktoré môžu tiež spôsobiť bolesti hlavy.

Tehotenstvo
Aj zmeny hladiny estrogénu počas tehotenstva môžu spôsobiť migrénu u niektorých žien. Estrogén sa zdvihne dramaticky na začiatku tehotenstva a potom jeho hladina zostáva stále vysoká.

Možnosti liečby

Pri menštruačnej migréne sa odporúča používať ľad, masírovať svaly na zadnej strane hlavy, krku a ramien.

Autor: maj
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa