Prečo niektoré ženy zostávajú vo vzťahoch s toxickými mužmi?

Prečo niektoré ženy zostávajú vo vzťahoch s toxickými mužmi?

Dôvodov rozchodu či rozvodu existuje veľa. Už dávno za nimi nestojí iba nevera alebo alkoholizmus. V posledných rokoch pribúda vzťahov, v rámci ktorých partneri nespolupracujú, ale navzájom sa využívajú.

Vo väčšine prípadov si toxický človek nájde slabšieho jedinca a občas sa stane, že aj tie najsilnejšie inteligentné ženy sa ocitnú vo vzťahu s toxickým mužom. Ako je to možné?

Ľutujú investovanú energiu
Nie všetky toxické vzťahy plné problémov sú od začiatku identifikovateľné ako toxické. Mnohé z nich začínajú ako veľká láska. Až následné krízové situácie preveria jednotlivých partnerov a ich charakterové vlastnosti. Po čase zistíte, že človek, s ktorým žijete je arogantný egoista, no neraz už je neskoro.

Investovali ste do vzťahu príliš veľa energie a času, obetovali priateľstvá i vlastné priority, aby ste z neho dokázali len tak jednoducho odísť. Navyše, nie vždy si uvedomujete toxicitu partnera a celú vinu za nevydarený vzťah preberáte na seba. Preto ženy zostávajú zaseknuté v toxických vzťahoch, pretože je im ľúto celú „investíciu“ hodiť za hlavu. Často však ide o jediné rozumné riešenie.

Majú strach z osamelosti
Psychológovia vravia, že toxický vzťah dokáže ovplyvniť ženu natoľko, že s partnerom ostáva, aby neostala sama. Žena žijúca dlhšiu dobu s toxickým partnerom je tak zmanipulovaná, že má pocit, že ju už nikto iný nebude chcieť a je odsúdená na život v osamelosti. Donekonečna sa snaží urobiť všetko, aby bol partner spokojný a šťastný, čomu obetuje doslova vlastnú identitu. Nech však robí čokoľvek, prináša to len ďalší krik, výčitky a urážky.

Dúfajú, že ho zmenia
Ak si myslíte, že uviaznuť v toxickom vzťahu môžu iba slabé a menej inteligentné ženy, hlboko sa mýlite. Obeťami týchto vzťahov sú neraz silné ženy, a to preto, lebo pre toxického človeka predstavujú výzvu, vďaka ktorej rastie jeho ego. Psychológovia vravia, že silné ženy sa vo vzťahoch angažujú naplno a sú schopné donekonečna dávať.

Myslia si, že ak budú na vzťahu tvrdo pracovať a budú dostatočne empatické, dokážu zabezpečiť, aby všetko fungovalo ako má a dokážu pochopiť partnerovo konanie. Okrem toho, inteligentné ženy chcú veci racionálne pochopiť a vysvetliť, čo však u toxického partnera nefunguje.

Majú priveľký súcit

S toxickými partnermi je to ťažké, pretože takmer za každým jedným stojí dojímavý príbeh. Môže ísť o týranie v detstve, dospievanie bez rodičov či nejakú tragickú udalosť. Ženy, ktoré väčšinou fungujú práve na emocionálnej vlne túžia takého muža utešiť a urobiť všetko, aby jeho život v dospelosti bol krajší. Majú s ním súcit, prežívajú ľútosť, a to všetko prehluší jeho neakceptovateľné správanie v súčasnosti. Ženy majú tendenciu obetovať sa a ospravedlniť jeho „výpadky“.

Z vďačnosti

Častým dôvodom, prečo ženy zostávajú v takomto type vzťahu je, že si lásku zamieňajú za pocit zaviazanosti voči niekomu, s kým majú spoločnú minulosť alebo kto im pomohol. Mohlo sa stať, že im terajší partner v minulosti s niečím pomohol, no časom sa okolnosti zmenili a vzťah sa stal toxickým. Vďačnosť však zostala natoľko dôležitá, že žena je schopná prehliadať to, čo jej v súčasnosti ubližuje.

Lebo cukor a bič

Ak sa láska zamieňa so závislosťou na partnerovi, sila toxického vzťahu neuveriteľne narastá. Medzi partnermi vzniká traumatické puto, kedy je vzťah raz dole a inokedy hore. Ak po negatívnom zážitku príde svetlý moment, zázračná chvíľa, kedy žene partner venuje pozornosť, telo zaplaví dopamín a zdá sa jej akoby všetko naozaj stálo za to. Zrazu je ochotná obetovať všetko pre pár minút dobrého pocitu. Toxický partner si toto veľmi dobre uvedomuje a človeku venuje akurát toľko pozornosti, aby si ho udržal pri sebe, no potom opäť ochladne a vracia sa do starých koľají.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Rodinný život"

Poradňa