Čerstvé mamičky: TOTO čakajte v posteli!

Čerstvé mamičky: TOTO čakajte v posteli!

Pôrodom sa toho veľa zmení. Okrem toho, že k vám pribudne malý človiečik, pôrodom sa zmení aj vaše telo. A po pôrode vás možno prekvapí aj to, že sex sa zrazu stal bolestivým a nepríjemným.

Nástrih alebo natrhnutie hrádze
Pri vaginálnom pôrode dochádza veľmi často k natrhnutiu citlivého miesta medzi pošvou a konečníkom (tzv. hrádza), alebo pôrodník vykoná nástrih hrádze, aby sa umožnil ľahší prechod hlavičky dieťatka cez pošvu. A toto pôrodné poranenie býva často zdrojom rôznych bolestí, okrem iného aj bolesti pri sexuálnom styku. Dôležité však je, aby boli vaše pôrodné poranenia zahojené predtým, než obnovíte sexuálny život. To, či je všetko v poriadku, zistí váš gynekológ pri prehliadke po šestonedelí.

Nedostatočné zvlhčenie pošvy
Mamičky, ktoré svoje bábätko dojčia, mávajú často pocit sucha alebo nedostatočného zvlhčenia vagíny pri sexuálnom styku a to aj napriek dostatočne dlhej predohre. Na vine sú spravidla hormóny, najmä hormón prolaktín, ktorý stimuluje tvorbu mlieka. Jeho vedľajším účinkom je však aj vysušovanie sliznice pošvy, čo vedie k nepríjemnému pocitu pri pohlavnom styku.

V takomto prípade sa spoľahnite na lubrikačný gél, ktorý sa postará o potrebné zvlhčenie a môže byť príjemným spestrením milovania. Časom, keď už dojčenie nebude také časté, vaše problémy s nedostatočným zvlhčením pošvy by sa mali upraviť.

Čo sa s nami deje, ak nemáme dlho sex?

Príliš úzka?
Niektoré mamičky majú pocit, akoby ich pošvový vchod bol zúžený kvôli prílišnému zašitiu pôrodných poranení. Tento problém však býva zväčša len dočasný a po niekoľkých milovaniach sa situácia upraví. Ak by to ale trvalo pridlho, je určite vhodné poradiť sa so svojím ženským lekárom. Niekedy býva pocit „úzkej pošvy“ spôsobený aj psychologickými faktormi, kedy sa žena z určitých vnútorných príčin nedokáže uvoľniť. V takom prípade je zasa namieste pomoc psychológa či sexuológa.

Ohľaduplný partner
Pre každú ženu je prvé milovanie po pôrode vlastne veľkou neznámou a má z neho často veľký strach. Preto je skutočne dôležité, aby muži boli ku svojím partnerkám v tomto citlivom období ohľaduplní. Nevypláca sa naliehať na svoju partnerku a tlačiť ju do milovania, ak sa ona ešte necíti pripravená. Doprajte si dostatok nežností a dotykov a uvidíte, že čoskoro sa váš milostný život vráti do starých koľají.

Vo vzťahu chceme iný penis, ako pri zábave: Páni, nemusí to byť obor!

Väčšinou problémy s bolestivým sexom po pôrode trvajú okolo štyroch mesiacov a potom zvyknú ustúpiť. Ak by ste sa týchto ťažkostí nezbavili ani potom, prípadne by sa dokonca prehlbovali, neváhajte a navštívte svojho gynekológa, aby sa vylúčili prípadné zdravotné komplikácie.

Autor: Dana

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa