Prečo treba tehuľkám všetko stokrát opakovať?

Prečo treba tehuľkám všetko stokrát opakovať?

Možno aj vám sa zdá, že s rastúcim tehotenským bruškom sa akosi vytrácajú vaše rozumové schopnosti. Neviete nájsť kľúče od auta, zabudli ste, kde ste dali peňaženku, zabúdate na dohodnuté stretnutia s kamarátkami, v obchode si neviete spomenúť, čo ste vlastne prišli kúpiť a podobne. Nebojte sa, nie ste v tom sama, takéto zabúdanie trápi nejednu budúcu mamičku.

Hormonálna záležitosť
Zábudlivosť v tehotenstve majú na svedomí pravdepodobne „zbláznené“ tehotenské hormóny, takže je to skutočne prirodzená vec. Budúcim mamičkám sa tiež akosi „preprogramuje“ myseľ a väčšina myšlienok sa točí okolo tehotenstva a bábätka. Okrem toho tiež mávajú ženy v tehotenstve neraz problémy so spánkom a trpia nevoľnosťami. Aj to môže prispievať k zábudlivosti.

Dôležité je, aby ste zo svojej zábudlivosti nerobili príliš veľký problém, pretože to by vás len zbytočne udržiavalo v napätí a vaša zábudlivosť by sa tým mohla ešte prehĺbiť. Berte to ako súčasť tehotenstva a nebojte sa, je to len dočasný stav. Podľa vedcov môžu problémy s pamäťou trvať aj chvíľku po pôrode, no potom sa situácia zlepší.

Ako si pomôcť?
Ak je zabúdanie aj váš prípad, možno vám pomôžu nasledujúce tipy. Aby sa celá situácia nezhoršovala, mali by ste si dopriať dostatok spánku a tiež vyváženú zdravú stravu spolu s pohybom. Niektorí lekári odporúčajú pri takýchto problémoch s pamäťou tiež užívanie vitamínov a minerálov pre tehotné ženy. Pokiaľ zabúdate na svoje denné povinnosti, schôdzky či veci, ktoré treba nakúpiť, zaobstarajte si diár, do ktorého si všetko budete pekne značiť. Do obchodu nechoďte bez kompletného zoznamu.

Čo je to epiziotómia? A dá sa tomu vyhnúť? 

Taktiež je dobré a užitočné vyhradiť si jedno miesto v byte, kam budete odkladať svoje kľúče, mobil, peňaženku a iné potrebné veci. Keď budú stále na jednom mieste, nebude problém nájsť ich. A v neposlednom rade – upokojte sa! Snažte sa čo najčastejšie vypnúť, doprajte si relax v podobe kúpeľa či príjemnej večere, meditujte, zacvičte si, choďte na prechádzky do prírody. Keď je žena uvoľnená a bez stresu, pamäť funguje spoľahlivejšie.

Zábudlivosť a depresia
I keď je tehotenská zábudlivosť zväčša celkom prirodzená (hoci neraz nepríjemná), môže to byť tiež jeden z prejavov vážnejšieho stavu, ako napríklad depresie. Pokiaľ máte okrem zábudlivosti aj iné príznaky – strata záujmu o to, čo vás predtým bavilo, vyhýbanie sa spoločnosti, negatívne myšlienky, nechuť do jedla či naopak prejedanie, môžu to byť všetko signály, že si na vás „zasadla“ depresia. V takomto prípade neváhajte a svoj stav riešte s odborníkom, najlepšie s psychológom.

Je prvý pôrod skutočne najdlhší?

Autor: mj
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Tehotenstvo"

Poradňa