Precvičujete s deťmi komunikačné zručnosti? V dospelosti vám poďakujú za lepšie vzťahy a kariéru

Precvičujete s deťmi komunikačné zručnosti? V dospelosti vám poďakujú za lepšie vzťahy a kariéru
6 fotiek v galérií

Bez preháňania možno povedať, že schopnosť komunikovať s ľuďmi ovplyvňuje naše šťastie. Má vplyv na naše medziľudské vzťahy aj na úspešnosť kariéry.

S komunikačnými zručnosťami sa ale nerodíme, je potrebné ich precvičovať, a to už od raného detstva. Máme pre vás niekoľko tipov, ako prirodzene a nenásilne rozvíjať komunikačné zručnosti svojho potomka pri bežných každodenných činnostiach.

Komunikačné zručnosti sú snáď najdôležitejšou súčasťou takzvaných jemných zručností. Do balíčka komunikačných zručností môžeme zaradiť schopnosť empatie, asertivitu, počúvanie alebo napríklad slovnú zásobu. A to sú všetko zručnosti, ktoré môžeme precvičovať už od detstva tak, aby nám v dospelosti pomáhali nadväzovať dobré vzťahy v rodine, medzi priateľmi i na pracovisku. Ako tieto zručnosti rozvíjať s deťmi?

Rozprávajte sa o tom, čo ste zažili
Ak sa rodičia a deti delia o každodenné zážitky, vedie to k obojstrannému prehlbovaniu ich vzťahu, podporuje to fantáziu, dôveru v ľudí a v neposlednom rade rozširuje slovnú zásobu a precvičuje vyjadrovacie schopnosti. Vracajte sa spokojne aj k starším zážitkom, skúste si spolu vybaviť napríklad zážitky z dovolenky. Vďaka tomu si totiž dieťa precvičuje aj schopnosť spomínania si, čo je najprirodzenejší tréning mozgu.

Vyberajte vhodné hračky a pomôcky
„Na hračkách typu Kúzelné čítanie je skvelá ich interaktivita. Napríklad na rozdiel od relatívne pasívneho hrania sa na tabletoch Kúzelné čítanie viac rozvíja komunikačné schopnosti detí vďaka tomu, že sa viac podobá bežnému rozhovoru. Je tak ideálna na obohacovanie slovnej zásoby, precvičovanie sluchovej pamäti, postreh aj na rozširovanie si vedomostí,“ vysvetľuje špeciálna pedagogička PhDr. Jarmila Roučková.

 
Kúzelné čítanie.

Trpezlivo odpovedajte na otázky
Hoci sa vám už z otázky „a prečo?“ točí hlava, na detské otázky odpovedajte trpezlivo a pokojne. Otázkam sa nesmejte, hoci môžu byť naozaj vtipné, ani sa na dieťa nehnevajte, keď sa pýta v nevhodnej chvíli. Zvedavosť a z nej vyplývajúca ochota sa vzdelávať a rozvíjať sú extrémne dôležité a prirodzené ľudské vlastnosti. Bola by škoda ich potláčať hneď v zárodku tým, že dieťa kladúce otázky odbijeme. Ak budete dieťa odbíjať, môže mať v dospelosti obavy prejavovať sa napríklad v škole alebo v práci.

Čítajte spolu knihy
Môžete sa tiež striedať v čítaní alebo rozprávaní príbehov. Čítanie okrem rozširovania slovnej zásoby a rozvoja fantázie ponúka ďalší prirodzený spôsob, ako spolu tráviť čas tak, aby si ho užili rodičia aj deti. Interaktívne knižky z edície Kúzelné čítanie môžu vďaka ceruzke používať aj deti, ktoré ešte nevedia čítať. Hrot ceruzky stačí priložiť na ľubovoľný text či obrázok a ceruzka ho „prečíta“ nahlas. Na záver sa môžete s deťmi rozprávať o vzťahoch medzi jednotlivými postavami príbehu a skúsiť sa zamyslieť nad ich konaním a motívmi. Aj to deťom pomôže pochopiť vzťahy a komunikáciu medzi ľuďmi.

 
Kúzelné čítanie.

Platená reklama

 6 fotografií

Precvičujete s deťmi komunikačné zručnosti? V dospelosti vám poďakujú za lepšie vzťahy a kariéruPrecvičujete s deťmi komunikačné zručnosti? V dospelosti vám poďakujú za lepšie vzťahy a kariéruPrecvičujete s deťmi komunikačné zručnosti? V dospelosti vám poďakujú za lepšie vzťahy a kariéruPrecvičujete s deťmi komunikačné zručnosti? V dospelosti vám poďakujú za lepšie vzťahy a kariéru
Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Špunti"

Poradňa