Predčasné narodenie zanecháva následky

Predčasné narodenie zanecháva následky

Normálne tehotenstvo trvá 40 týždňov, ale nie každá mamička „musí“ na svoje bábätko čakať tak dlho. Niektoré bábätká sa pýtajú na svet aj o pätnásť týždňov skôr. Lekárska veda im dnes už dokáže zachrániť život. Nie všetkým, ale mnohým. Extrémne nezrelé deti sa rodia po 24. týždni tehotenstva a lekári z nich dokážu zachrániť takmer 70 percent, ak má dieťatko dostatočnú hmotnosť.

Bohužiaľ, predčasné narodenie zanechá až na polovici z nich svoje následky. Deti narodené po 28. týždni tehotenstva už majú šance väčšie, prežijú takmer v 90 percentách, taktiež si však odnášajú nejaký hendikep, rodičia musia počítať s vývojovým odchýlkami. Deti narodené po 32. týždni majú už dobrú prognózu na prežitie. Prirodzene, každé dieťatko je iné a často krát lekárov i v takmer beznádejných prípadoch prekvapí vôľa malého stvorenia žiť. Predčasný pôrod je obrovskou záťažou pre dieťa i celú rodinu.

Nejedná sa len o fyzickú záťaž, keďže dieťatko ešte nie je správne vyvinuté, obrovský tlak vyvíja na matku i otca neistota, a hlavne „neschopnosť“ nejako pomôcť. Čas je v tomto prípade najväčším nepriateľom. Lekári sami priznávajú, že pre rodičov je mimoriadne náročné len tak „stáť“ a pozorovať svoje dieťa, ako sa zubami nechtami drží pri živote za podpory rôznych hadičiek, sond a prístrojov. Najhoršie sú však pre rodičov výčitky svedomia. Pre čerstvú mamičku je predstava, že svoju materskú úlohu nezvládla, nedokázala donosiť dieťatko až do konca, veľmi ťažiaca.

Komu inému však treba dávať vinu? Prirodzene, neexistuje vinník, na ktorého by sa dalo ukázať prstom. Pôrodníci potvrdzujú, že v mnohých prípadoch matka ani pri najlepšej vôli nedokáže nešťastnú udalosť ovplyvniť. Predčasne sa narodí v priemere 6 percent detí a ich priskoré narodenie mnoho krát spôsobuje napríklad infekcia v tele matky. Predčasne narodené deti nemajú to šťastie, aby mohli po niekoľkých dňoch strávených v pôrodnici putovať domov.

Týždne, niekedy i mesiace, strávia v inkubátore, a jediné čo poznajú v prvých dňoch svojho života je nemocnica. Ich mamičky často krát doma ešte nemajú ani prichystanú celú výbavičku, kúpený kočík či postieľku. Život rodičov predčasne narodeného dieťaťa, prípadne detí, pretože v prípade dvojčiat je táto pravdepodobnosť vyššia, je plný neistoty. Nie je pre nich jednouché plánovať si čokoľvek do budúcnosti, či už návrat do práce, alebo priebeh materskej dovolenky. Ako sami potvrdzujú, neistota a bezmocnosť je najhoršia.

S týmito pocitmi sa zvyčajne horšie vyrovnávajú otcovia. Problémy sa nekončia ani po prepustení z nemocnice. Nedonosené deti sa vyvíjajú pomalšie po fyzickej i psychickej stránke, musia byť pod neustálym lekárskym dozorom a majú aj omnoho viac zdravotných problémov. Starostlivosť o takéto dieťatko je veľmi náročná. S trochou šťastia dieťa vo veku okolo troch rokov vývoj dobehne, niektorým to však trvá omnoho dlhšie. Napriek tomu ich rodičia môžu hovoriť o veľkom šťastí.

Autor: Lea

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Bábätká"

Poradňa