Prevencia: Kedy začať bojovať proti striám v tehotenstve?

Prevencia: Kedy začať bojovať proti striám v tehotenstve?

Tým najdôležitejším slovom tehotnej ženy by mala byť starostlivosť. Existuje zopár šťastných žien, ktoré nemusia pre svoju krásu ani pohnúť prstom, avšak tehotenstvo znamená pre vaše telo mnohé zmeny, a so zväčšujúcim sa bruškom trpí hlavne pokožka.

Rastie nielen bruško, ale aj prsia, a očakávajte určité zväčšenie aj na stehnách a zadočku. Aby vám pod vplyvom týchto pomerne rýchlych zmien nevznikli strie, musíte svoju pleť pravidelne masírovať. Aj keď sa vytvoria, nebude ich stav po dôkladnej starostlivosti až taký vážny, ako keby ste to zanedbali. Strie sú biele alebo červenofialové prúžky na koži. Vznikajú na miestach, kde sa koža rýchlo roztiahne.

Príčiny vzniku
Strie vznikajú v dôsledku rýchleho naťahovania kože a hormonálnych zmien. Vplyvom hormónov (kortikosteroidy, progesterón) koža stráca elasticitu, jej povrchové vrstvy sa stávajú tenšími. Vo vnútri vznikajú trhlinky a poškodené tkanivo sa nahradí spojivom. V spojive sú cievy, ktoré spôsobujú červené alebo modré sfarbenie strií.

Proti striám by ste mali začať bojovať od tretieho mesiaca tehotenstva prakticky až do jeho konca. S masážami prestaňte dva týždne pred termínom pôrodu, aby ste si náhodou nevyvolali pôrodné sťahy. Masáž by ste mala robiť dvakrát denne. Skvelá a účinná v prevencii je aj striedavá teplá a studená sprcha.

Ktoré partie sú najviac ohrozené? Strie sa najčastejšie vyskytujú na miestach, kde sa ukladá tuk - rizikovými partiami sú predovšetkým stehná brucho, boky a prsia. Nanešťastie, poškodené elastické vlákno pod povrchom sa nedá znovu spojiť, preto je tento proces nezvratný.

Dôležité je nielen bruško
Svoju pozornosť si zaslúži pokožka celého tela, a predovšetkým klasické ženské problémové partie – stehná a zadok. Tým prospieva pravidelná masáž nielen v období tehotenstva. Pravidlom je masírovať smerom k srdcu, po stehnách smerom dohora a pri zadočku taktiež.

U strií platí, že prevencia je vždy úspešnejšia než samotná liečba. Predísť im môžete premastením partií, kde sa dá predpokladať vznik stríí, špeciálnymi krémami určenými na tento účel. Ďalším nezanedbateľným faktorom, ktorý rozhoduje o osude vašej kože, je vaša hmotnosť. Snažte sa vyvarovať kolísavej ručičky na stupnici váhy. Zaraďte rozumnú diétu a zvýšte telesnú aktivitu.

Autor: maj
Foto: Profimedia

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Tehotenstvo"

Poradňa