Priatelia mi vravia, že som uviazla vo vzťahu, ktorý je prechodený: Čo to znamená?

Priatelia mi vravia, že som uviazla vo vzťahu, ktorý je prechodený: Čo to znamená?

Vzťah sa dostáva do prechodenej fázy vo chvíli, keď obaja partneri strácajú o toho druhého záujem. Zo vzťahu sa vytráca vzájomná príťažlivosť, potreba s tým druhým niečo zdieľať, všímate si skôr negatíva svojho partnera.

Prechodenosť sprevádza stagnácia, nuda, stereotyp, strata spoločných záujmov. Tieto signály sa prejavujú vypuklejšie okolo šiesteho roku vzťahu, kedy sa začnú čoraz objavovať rôzne problémy a vzťah sa pomaly láme. Samozrejme nie vždy príde fáza prechodeného vzťahu presne po 6 rokoch. Výskumy však ukazujú, že u väčšiny vzťahov k tomu dochádza medzi 4. – 6. rokom spolužitia, keď dlhodobo zostávate vo vzťahu na jednej úrovni.

Vzájomná príťažlivosť je pasé
Jedným z prvých signálov prechodeného vzťahu je, keď vás partner už nepriťahuje tak ako počas predchádzajúceho obdobia. To, čo vám predtým imponovalo vám teraz pripadá ako úplne samozrejmé, respektíve až trápne. Z vášho vzťahu sa vytráca túžba po tom druhom. Konfrontujete sa so situáciou, že niekto iný je pre vás zaujímavejší ako váš partner.

V centre pozornosti sú negatívne vlastnosti a chyby partnera
Samozrejme, každý z nás má svoje plusy i mínusy. V prechodenom vzťahu sa však mínusy dostávajú viac na svetlo. Negatíva partnera sú významnejšie než kedykoľvek predtým. Zdanlivé drobnosti, ktoré vám predtým síce vadili, ale nepredstavovali väčší problém, sú teraz dôvodom na konflikt.

Už si nie ste istá, či váš partner je pre vás skutočne ten pravý

Základný zlom vo vzťahu nastáva práve týmto uvedomením. Máte pocit, že skôr žijete vedľa seba a nie spolu. Pre prechodené vzťahy je charakteristická strata pocitu istoty. Silne pochybujete o tom, či váš súčasný partner je skutočne ten pravý a jediný, s ktorým by ste chceli stráviť zvyšok svojho života. Začínate si klásť otázku, či na vás niekde vonku náhodou nečaká niekto lepší a so súčasným partnerom iba strácate šancu na životné šťastie.

Prestali ste vidieť dôvody, prečo s partnerom ďalej zostávať vo vzťahu
Kým ste boli do seba zamilovaní, ani vám nenapadlo položiť si otázku, prečo ste vlastne spolu. Jednoducho ste cítili, že máte a chcete byť spolu a ďalej ste to neriešili. Rokmi však začali byť pre vás dôležitejšie racionálne dôvody pre spoločné spolužitie. A čím častejšie sa snažíte nájsť dôvody pre váš vzťah a čím častejšie máte problém nejaké nájsť, o to väčšie je riziko, že sa nachádzate v prechodenom vzťahu.

Nepostupujete vo vzťahu o level vyššie

Pre každú fázu vzťahu je typické určité prežívanie a napĺňanie nejakých snov. Ak vo vzťahu dlhodobo stagnujete a neposúvate sa dopredu, zákonite príde rozčarovanie a uvedomenie si toho, že vám unikajú roky a sny sa nenapĺňajú. Ak aj po šiestich rokoch vzťahu bývate stále u rodičov, rozhovor o svadbe je tabu a o dieťati ani nehovoriac, je zákonité, že cítite, že súčasná podoba vzťahu je vám už úzka a potrebujete radikálnu zmenu.

Iní potenciálni partneri sa zdajú byť atraktívnejší než predtým
Stáva sa vám, že vás iní ľudia (potenciálni partneri) priťahujú viac ako váš súčasný partner? Predtým vám ani nenapadlo pozrieť sa po niekom inom. Mali ste oči len a len pre vášho partnera, ale dnes sa často a radi rozhliadate po iných? Rizikom tejto fázy prechodeného vzťahu je nevera. Preto skôr než sa bezhlavo do niečoho pustíte, radšej si premyslite, v akej fáze vzťahu sa nachádzate, či existuje perspektíva zmeny a až potom konajte.

Čo pomáha proti prechodenosti vzťahu?
Odborníci vravia, že riziko prechodeného vzťahu je jednoznačne nižšie vo vzťahoch, kde obaja partneri pracujú na spoločnom „projekte“ a zdieľajú spolu svoje nadšenie. Znamená to, že majú spoločnú víziu, podobné ciele, plány a túžby a filozofiu života. Preto, ak chcete minimalizovať riziko, že váš vzťah skončí prechodením a nakoniec sa rozpadne, nájdite si s partnerom niečo, čomu sa môžete spoločne naplno venovať.

Zvyčajne sa jedná o projekty ako stavba domu, založenie a vedenie firmy, dobrovoľnícka činnosť, akcie pre deti či miestnu komunitu, spoločné športové výkony, ciele, cestovanie a ďalšie. Účinnou ochranou pred prechodeným vzťahom sú i deti, pretože spoločná starostlivosť a starosť o dieťa utužuje partnerský vzťah. Lenže pozor! Dieťa sa nikdy nesmie stať nástrojom záchrany rozpadajúceho sa vzťahu. Ak už vzťah javí známky prechodenia, nesnažte sa ho napraviť počatím dieťaťa. Spôsobili by ste si tým len poriadku dávku problémov.

Autor: Radomír
Foto: Profimedia

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Rozvod"

Poradňa