Príbeh Ľubky a jej egyptského manžela: Sme spolu a to je najdôležitejšie

Príbeh Ľubky a jej egyptského manžela: Sme spolu a to je najdôležitejšie

Vzťah s cudzincom nemusí dopadnúť najlepšie. Bratislavčanka Ľubomíra Mohamady a jej egyptský manžel Mohamed však majú opačnú skúsenosť. Aj keď ľahké to nemajú...

Bola to láska na prvý pohľad, spomína Ľubka na prvé stretnutie v Káhire spred desiatich rokov. „Neplánovaná a nečakaná. Lebo hoci sme do toho ,padli´ už vtedy, trvalo dlho, kým sme dali vzťahu šancu.“

Rande na diaľku

Ľubomíra mala voči Arabom predsudky a od Mohameda sa ako od jediného syna v rodine očakávalo, že sa ožení s Egypťankou a bude žiť blízko rodičov. „Čakal nás vzťah na diaľku. Pár krásnych dní spolu, potom smutné mesiace odlúčenia. Nechceli sme takto fungovať večne. Začali sme plánovať svadbu,“ rozpráva Ľubka. Termín si stanovili na koniec januára 2011. Prišla však egyptská revolúcia, ktorá zmietla nielen vtedajšieho prezidenta Mubaraka, ale aj sny zaľúbencov o spoločnom živote.

Prekazený sobáš
Draho opečiatkované doklady na sobáš nakoniec zostali v zásuvke, kde ich platnosť vypršala skôr, ako začali egyptské úrady opäť fungovať. A oni sa v ten rok už nevideli...
Egypt sa zmietal v nepokojoch. Po mestách behali zločinci z väzníc, ktoré zrazu nemal kto strážiť. Ľudia prichádzali o prácu a ceny potravín rástli. V uliciach boli tanky, mobilné siete vypadávali.

„Boli dni, keď som o Mohamedovi nič nevedela,“ spomína Ľubka. „Od ľudí som počúvala, že môžem byť rada, že sa to takto skončilo a že sme sa nezobrali.“ Vydýchli si aj Ľubkini rodičia, ktorí sa síce otvorene nestavali proti dcérinmu rozhodnutiu, ale tajne dúfali, že zaľúbencov diaľka a čas rozdelia. „Aj ja som veľa premýšľala.

Bojovali vo mne rozum so srdcom. Ale pocit, že Mohamed je pre mňa ten pravý, nakoniec zvíťazil.“ Mesiace, keď mávali rande len cez Skype, sa vliekli jeden za druhým. Egyptom prehrmela aj druhá revolúcia a zvrhla Mubarakovho nástupcu Mursího. A keď sa situácia ako-tak upokojila, dvojica si povedala, že sa pokúsia sobášne doklady vybaviť znovu.

Papierovačky
Keď letela Ľubka v októbri 2013 do Káhiry, bála sa, čo s nimi urobilo odlúčenie. No bolo to, akoby sa nevideli len zopár dní. „Tak sme sa po štyroch rokoch vzťahu na diaľku v Káhire zosobášili. Čakala nás však ďalšia rozlúčka. Neexistuje, aby si nadšený mladomanžel z krajiny, akou je Egypt, zbalil kufre a odletel so ženou na Slovensko,“ vysvetľuje Ľubka.
A tak najprv muselo slovenské ministerstvo vnútra uznať egyptský sobášny list a vydať slovenský. Potom Mohamed požiadal o víza a Ľubomíru čakali behania po úradoch okolo jeho oficiálneho pozvania.

Ako doma
„V apríli 2014 som Mohameda netrpezlivo čakala na letisku. A hoci predtým nikdy nebol v Európe, hneď mal pocit, akoby tu už bol mnohokrát,“ hovorí Ľubka. Odľahlo jej, lebo vedela, že jediným dôvodom jeho odchodu z Egypta bola ona. „Opustil všetko. Pochádza z váženej rodiny, jeho otec bol vysokopostavený manažér na univerzite, mama pracovala v armádnej polícii.

Všetky tri sestry majú vysokú školu, on vyštudoval biznis a účtovníctvo a bol aj trénerom plávania v športovom klube Zamalek, ktorý je v Afrike slávny asi ako Real Madrid v Európe. Nikdy teda nepatril k ľuďom, ktorí snívajú o živote za hranicami,“ vysvetľuje Ľubomíra.

Šťastná rodina
Vďaka manželstvu dostal Mohamed trvalý pobyt na Slovensku na päť rokov bez problémov. Pre rodinu a kamarátov usporiadali párty, o mesiac neskôr Ľubka otehotnela. Viedli bežný manželský život. Mohamed si ihneď hľadal prácu, Ľubku čakal odchod na materskú. Bol pri manželke počas pôrodu prvého syna, po príchode z nemocnice jej s ním dennodenne pomáhal.

Našiel si aj kamarátov - kolegov z práce v hoteli i Egypťanov, ktorých do Bratislavy zaviedla láska alebo zamestnanie. „Boli sme šťastní. O to viac, že o dva roky nám bolo dopriate aj druhé bábätko.“ Mohamed sa v snahe lepšie zabezpečiť rodinu pustil do podnikania – poskytoval servis pre zahraničných klientov, ktorí chceli prísť na Slovensko podnikať.

„Začiatky boli sľubné, ale potom počet nádejných biznismenov klesal, a tak sa Mohamed rozhodol firmu zavrieť.“ Uvažoval však hneď o ďalších možnostiach, no najskôr chceli počkať na predĺženie jeho trvalého pobytu na čas neurčitý, keďže platnosť toho päťročného mu mala vypršať v apríli tohto roka.

Podozrivý!
V novembri 2018 podal žiadosť na cudzineckú políciu. „Mohamed nemal nikdy konflikt so zákonom, mali sme dve deti, žili usporiadaným životom, ani vo sne nám nenapadlo, že by mohli byť problémy,“ hovorí Ľubka. Začiatkom tohto roka sa však rodine zrútil svet. Z cudzineckej polície im prišiel list, že Mohamedovi trvalý pobyt nepredĺžia, lebo je „dôvodne podozrivý z ohrozenia bezpečnosti štátu, verejného poriadku alebo zdravia.“ Bez udania konkrétneho dôvodu, a teda aj možnosti brániť sa. „Bol to obrovský šok,“ priznáva Ľubka. V ten deň videla manžela prvý raz plakať...

To musí byť omyl
Ešte si neuvedomovali, aké bude mať rozhodnutie polície následky. Verili, že ide o omyl, ktorý sa vysvetlí. „Keď prišlo oficiálne rozhodnutie, v ktorom okrem iného stálo, že zistili, že nemáme spolu deti, bolo nám to jasné: museli sa pomýliť!“ Manželia si teda najali advokáta a podali odvolanie. Definitívne rozhodnutie policajného prezídia však všetko zničilo. Keďže Mohamedovi päťročný trvalý pobyt medzitým vypršal, musel do 30 dní opustiť krajinu.
„Mňa so synmi nikto oficiálne nevyhnal, ale ako som ho mohla nechať odísť samého? Od začiatku bolo jasné, že ideme spolu.“ Rodičia Ľubku síce so slzami v očiach, no bez výhrad podporili.

Život zbalený do kufrov
Svetielkom nádeje bolo pre mladú rodinu stanovisko verejnej ochrankyne ľudských práv, ktorá sa postavila na ich stranu, pretože podľa jej názoru bolo rozhodnutie polície nezákonné. Pomocnú ruku im podala aj Rada pre práva dieťaťa. Ich kauzy sa ujali médiá, vyjadrovala sa k nej ministerka vnútra, poslanci parlamentu aj prezidentská kancelária.
No ani tak im to nepomohlo. Začiatkom júla museli zbaliť celý svoj doterajší život do niekoľkých kufrov. „Najťažšie bolo vysvetliť štyriapolročnému dieťaťu, že už len tak ľahko neuvidí starkú, deduška ani kamarátov z ihriska či svoje hračky,“ spomína Ľubomíra.

Šťastný koniec?
Deň pred ich odletom, teda druhého júla, polícia nečakane zrušila rozhodnutie, na základe ktorého musel Mohamed odcestovať. „Len nám to nikto včas neoznámil,“ krúti hlavou Ľubomíra a dodáva: „Ale aj tak vzápätí vydali nové rozhodnutie, v ktorom mu trvalý pobyt opäť zamietli. Dôvodom nesúhlasu už nebolo dôvodné podozrenie z ohrozenia bezpečnosti, iba konštatovanie: Nesúhlas SIS.“ Manželia sa odvolali a čakajú na výsledok.

Ľubka s Mohamedom a dvomi synmi dnes žijú v egyptskej Hurghade. Hľadali miesto, ktoré bude mať priame letecké spojenie so Slovenskom a medzinárodnú atmosféru. „Zatiaľ to s naším návratom nevyzerá ružovo, ale stále verím, že budem môcť deťom oznámiť, že odchádzame domov. Všetci spolu...“

Autor: Marcela Martinková
Foto: Archív Ľ. M.

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Príbehy zo života"

Poradňa