Prišli ste o prácu?

Prišli ste o prácu?

Aj keď nemáte zamestnanie, nepodliehajte panike a najmä nezmeňte svoj zaužívaný rytmus. Radšej ho využite na zvýšenie svojej šance opäť získať prácu. Keď ste bez práce, rýchlo zleniviete. Preto buďte disciplinovaná a nepodliehajte únave. Vstávajte v rovnaký čas a dajte sa zobudiť budíkom. Udržujte si pravidelné návyky, nevypadnite zo stereotypu a nevynechávajte zvyčajné činnosti. Stanovte si pevný režim dňa a dodržiavajte plánovaný čas práce i odpočinku.

Dôležité je, aby ste si vytvorili dlhodobé aj krátkodobé plány. Vždy sa vám oplatí rozvíjať svoje schopnosti. Vašou hlavnou náplňou práce je hľadanie nového zamestnania. Aktualizujte si svoj životopis a kontaktujte čo najviac potenciálnych zamestnávateľov. Voľný čas využívajte na samovzdelávanie alebo navštevovanie rekvalifikačných kurzov. Preto odpočinok rozdeľte na pasívny a aktívny. Športová aktivita vám pomôže myslieť pozitívne.

Zostaňte v kontakte s okolím
Aj keď ste bez práce už dlhší čas, nestráňte sa ľudí a nepestujte v sebe pocit menejcennosti. Tvrdenie, že keď ste doma, môžete sa zavrieť do ulity, je nesprávne. Rozhodne sa nevyhýbajte spoločnosti a stretávajte sa s priateľmi. Získavate tak nové kontakty, nikdy neviete, či vás neprivedú k lukratívnemu zamestnaniu.

Rozhoďte siete aj medzi svojimi známymi. Budete prekvapená, o koľkých voľných pracovných miestach sa dozviete, no najmä si nemyslite, že ste všetkým na obtiaž. Radšej využite voľný čas a venujte sa veciam, ktoré ste mali dlhší čas neplánované, ale popracujte aj na sebe. Zmeňte svoj vzhľad, teda dĺžku účesu, farbu vlasov alebo si kúpte niečo pekné na oblečenie.

Ako si zvýšite šance na trhu práce

Rozvíjajte svoje schopnosti a objavujte nové možnosti, ako sa vzdelávať.
+ Venujte dostatok času úprave svojho životopisu a motivačného listu. Životopis rozošlite aj do tých spoločností, ktoré nemajú vypísané voľné pracovné miesto. Nikdy neviete, či sa nejaké práve neuvoľnilo.
+ Chceli ste sa naučiť cudzí jazyk, ale nemali ste na to odvahu alebo čas? Teraz je tá správna príležitosť. A ak už cudzí jazyk ovládate, začnite sa učiť nový. Zvýšte aj svoju počítačovú gramotnosť. Ak už ovládate všetky programy, ktoré potrebujete, pátrajte ďalej po možnostiach sebazdokonaľovania. Naučte sa napríklad pracovať s nejakým grafickým programom.
+ Informujte sa na úrade práce o rekvalifikačných kurzoch. Ak ponúkajú kurzy aj z iných oblastí, než sú tie, o ktoré sa zaujímate, nič to. Nikdy neviete, čo vás začne baviť.

Ako sa pripravíte na pohovor
Zistite si čo najviac informácií o spoločnosti, v ktorej sa uchádzate o zamestnanie, a preštudujte si pracovnú náplň ponúkanej pozície. Budete mať lepšiu predstavu o tom, čo vás v novom zamestnaní čaká, a potvrdíte aj svoj záujem oň. Premyslite si, aký plat očakávate, táto otázka určite padne, a nezabudnite so sebou vziať všetky potrebné dokumenty, teda aktuálny životopis, a ak ste už niekde v minulosti pracovali (aj ako brigádnička), prichystajte si ukážku svojej práce a prípadné referencie.

Ak ide o vašu prvú prácu, nebojte sa to priznať, nesnažte sa uvádzať akékoľvek skúsenosti, len aby ste nejaké preukázali, pričom vôbec nebudú súvisieť s pracovným miestom. Na pohovor príďte o niekoľko minút skôr, vhodne sa oblečte – ideálne je ležérne oblečenie. Zabudnite na vyťahaný pulóver, aj keď je pohodlný, a rozhodne nechcite šéfa zaujať výstrihom až po pupok. Základ je – nič vyzývavé! Svojmu vzhľadu však venujte zvýšenú pozornosť, lebo prvý dojem je veľmi dôležitý.

Pred stretnutím si vypnite mobilný telefón. Počas pohovoru sa neostýchajte opýtať sa na všetko, čo by mohlo s vašou budúcou prácou súvisieť. Zaujímajte sa aj o chod spoločnosti, s kým budete spolupracovať a podobne. A najmä buďte sama sebou. Zamestnávatelia ocenia prirodzenosť a nefalšovanosť.

Príspevok na začiatok podnikania
Uvažovali ste aj o možnosti, že budete robiť sama na seba? Popremýšľajte, aký typ biznisu by vám vyhovoval. Zároveň môžete požiadať úrad práce o príspevok na začatie podnikania. Môžete ho získať aj v roku 2017. Viete, ako na to a aká je výška príspevku? Dotácia na podnikanie nie je nárokovateľná, preto vám ju nemusia priklepnúť, aj keď ste splnili všetky kritériá. Teda ak sa na úrade práce uchádzate o zamestnanie a vedú vás v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej tri mesiace.

Dobrá správa je, že v roku 2017 budete môcť získať príspevok na podnikanie, aj keď ste už v minulosti podnikali. Pripravte sa však na prísnejšie podmienky. Musia vás evidovať ako uchádzačku o zamestnanie najmenej 12 mesiacov a v období šiestich mesiacov pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie ste pozastavili, prerušili alebo skončili živnosť.

Výška príspevku
Koľko peňazí od úradu dostanete, to závisí od nezamestnanosti v regióne, kde žijete. Po schválení dotácie dostanete najskôr 60 percent zo schválenej sumy, o rok neskôr zvyšných 40 percent výšky príspevku. Podmienka je, aby ste úradu práce predložili správu o svojom podnikaní a o čerpaní príspevku každý rok počas troch rokov. Musíte rozpísať výdavky, na ktoré ste peniaze použili a podložiť ich aj bločkami, preto ich dôkladne uschovajte.

Čo sa stane, ak sa vám nebude dariť a podnikanie zavesíte na klinec skôr ako za tri roky? Nemusíte vrátiť celý príspevok, ale len pomernú časť zodpovedajúcu obdobiu, počas ktorého ste nepodnikali. Ak prestanete podnikať zo zdravotných dôvodov, vrátite úradu práce len nevyčerpanú časť príspevku, nie jeho pomernú časť.

Ak ste napríklad získali príspevok vo výške 2 700 eur a po prvom roku prevádzkovania živnosti ste zistili, že sa to nevypláca, môžete ju zrušiť. V takom prípade časť príspevku vo výške 900 eur pripadajúcu na jeden z troch rokov nemusíte vrátiť, lebo počas nich ste ako podnikateľka spĺňali podmienky na jeho čerpanie. Úradu práce budete musieť vrátiť len zvyšných 2 100 eur pripadajúcich na dva roky neprevádzkovania živnosti.

Báječná ŽENA

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Zamestnanie"

Poradňa