Problémy s kyselinou: Vyriešte ich raz a navždy!

Problémy s kyselinou: Vyriešte ich raz a navždy!

Pálením záhy trpí z času na čas každý človek. Chronické nepríjemné pocity však má niekoľko miliónov ľudí na celom svete. Mnoho ľudí si myslí, že nás páli záha iba kvôli jedlu, Nie je to tak. Vypátrajte s nami skutočných vinníkov. Zistite príčiny tohto stavu, aj to, ako mu predchádzať.

Fajčenie
Oslabuje ventil medzi žalúdkom a pažerákom, a preto žalúdočná kyselina nateká späť do pažeráka. Tuky, natrávené žlčou migrujú z tenkého čreva do žalúdka. A vám je z tejto prasknutej hrádze zle.  

Tabletky
Ste náchylní k častým bolestiam hlavy a páleniu záhy? Premýšľajte dvakrát, než si zase vezmete napr. ibuprofen. Pri pravidelnom používaní vyvolávajú nesteroidné protizápalové lieky pálenie záhy. Niektoré lieky na predpis vrátane antibiotík, na pľúca alebo osteoporózu či sedatíva majú rovnako negatívny účinok.

Nadváha
Viac vážite? Tým je väčšia pravdepodobnosť, že budete trpieť pálením záhy. Zlá strava, prebytok telesného tuku v oblasti brucha, a chemikálie uvoľňované telesným tukom sú všetko možní vinníci.

Jedzte menej a často
Jedlá sú často spúšťačom príznakov. Veľmi plný žalúdok môže spôsobiť, že sa vám otvorí ventil medzi žalúdkom a pažerákom. Jedzte niekoľko malých jedál po celý deň, skôr než iba štandardné raňajky, obedy a večere.

Nepite alkohol
Alkohol je zlý nápad pre ľudí s týmto ochorením. Alkohol uvoľňuje zvierač, ktorý prepúšťa žalúdočnú kyselinu do pažeráka. Tí, ktorí pijú viac ako sedem alkoholických nápojov týždenne majú väčšiu pravdepodobnosťou pálenia záhy.

Schudnite
Nadváha môže prispieť k páleniu záhy a tvorbe žalúdočných štiav. Obézni ľudia majú takmer trikrát častejšie stavy pálenia záhy, než ľudia s normálnou váhou. Prebytok brušného tuku môže tlačiť na žalúdok, spôsobovať chemické alebo hormonálne zmeny. Človek je potom náchylnejší k refluxu kyseliny.

Nenoste tesný odev

Rovnako ako prebytok brušného tuku, aj oblečenie, ktoré je tesné okolo brucha môže tlačiť na žalúdok a posúvať vyššie kyselinu do pažeráka. Ak trpíte pálením záhy, nenoste opasky, tesné pančuchy a zoštíhľovaciu spodnú bielizeň.

Autor: maj
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa