Problémy s učením? Takto môžete deťom pomôcť trénovať pamäť

Problémy s učením? Takto môžete deťom pomôcť trénovať pamäť
6 fotiek v galérií

Školáci už majú pár mesiacov tohto školského roka za sebou. Niektorí zvládajú učenie ľavou zadnou, iní s látkou skôr bojujú. Okrem nepozornosti je na vine často pamäť.

Deti, ktoré majú problémy s pamäťou, si totiž aj horšie triedia informácie a majú väčšie problémy im porozumieť. Našťastie sa dá pamäť dobre trénovať. Ako na to?

Začnite čo najskôr

Že ešte nemáte školopovinné deti? Tým lepšie! Na tréning pamäti nie je nikdy veľmi skoro a jednoduché hry ako pexeso sú pre pamäť úplne skvelé a zvládnu ich i najmenší - často lepšie, než my dospelí. Pokiaľ už vaše dieťa klasické pexeso nebaví, vyskúšajte sofistikovanejšie varianty, v ktorých sa nehľadajú len dva totožné obrázky, ale dvojice, ktoré spolu tematicky súvisia. Na trhu je niekoľko variantov na rôzne témy pre deti už od 3 rokov a niektoré sú dokonca i v angličtine.

TIP: Pexesá pre bystré hlavičky zo vzdelávacej edície Kvído od Albi


Podporujte “prečo?”

I keď nekonečné otázky “prečo” a “ako” môžu byť časom otravné, neodbíjajte deti s odpoveďami. Oceňte ich zvedavosť a rozprávajte sa o téme viac do hĺbky. Porozumenie a kontext pomáha deťom lepšie si veci zapamätať, zároveň tým dieťa trénuje kritické myslenie.

Vymýšľajte riekanky

Náš mozog si lepšie pamätá vzorce a hudbu, nebojte sa preto využiť rýmy a melódie ako pomôcku na uloženie tém do pamäti. Veď i abecedu sa deti na hodinách angličtiny učia pomocou pesničky, tak prečo to neskúsiť s vybranými slovami alebo napríklad s nákupným zoznamom? Je to navyše oveľa väčšia zábava!

Nechajte deti, nech vás učia

Keď sa dieťa vráti zo školy, pýtajte sa, čo sa naučilo a predstierajte, že sú pre vás tieto informácie nové. Nechajte ho, aby látku, ktorú sa v ten deň naučilo, vysvetlilo vám. Uistíte sa tak, že v škole dáva pozor a že látke rozumie. Opakovanie vlastnými slovami pomôže dieťaťu uložiť informácie v mozgu a možno že i vy sa skutočne naučíte niečo nové :).

Hrajte sa

Najlepšie je učiť sa len tak mimovoľne bez toho, aby si to deti všimli. To isté rovnako platí i pre trénovanie pamäti. Na trhu je celý rad hier vyvinutých v spolupráci so špeciálnymi pedagógmi a detskými psychológmi a niektoré z nich sú zamerané práve na pamäť. Napríklad v hre Preteky farieb si deti musia zapamätať, akou farbou je vyfarbená ktorá časť obrázka na karte. Potom kartu otočia na totožný čiernobiely obrázok a ten musia popamäti vyfarbiť. Za správne farby získajú body. Tieto hry sú často tak zábavné, že si ich obľúbi celá rodina (na tréning pamäti nikdy nie je neskoro)!

TIP: Preteky farieb zo vzdelávacej edície Kvído od Albi

 

So skvelou pamäťou sa nerodíme, táto zručnosť sa zlepšuje tým, ako ju používame a trénujeme. Precvičovať pamäť je teda extrémne dôležité, zvlášť pre školákov, ak chceme, aby ich škola bavila a netrápili sa. Existuje množstvo jednoduchých spôsobov, ako s deťmi trénovať pamäť. Vyskúšajte ich a nebudete ľutovať - deťom sa zlepšia známky a učenie ich bude viac baviť!

Platená reklama.

 6 fotografií

Problémy s učením? Takto môžete deťom pomôcť trénovať pamäťProblémy s učením? Takto môžete deťom pomôcť trénovať pamäťProblémy s učením? Takto môžete deťom pomôcť trénovať pamäťProblémy s učením? Takto môžete deťom pomôcť trénovať pamäť
Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Špunti"

Poradňa