Problémy vo vzťahovej láske, ak vás vychovával iba jeden rodič

Problémy vo vzťahovej láske, ak vás vychovával iba jeden rodič

Výchova dieťaťa iba jedným rodičom je poriadne náročná. Chce to obrovskú dávku odvahy a sily, aby to človek zvládol. Všetko, čo v živote zažijeme nás formuje, a preto aj absencia jedného z rodičov zanecháva na nás stopy. Je na nás, ako sa s nimi vysporiadame a nakoľko ich necháme na seba pôsobiť.

Problém s dôverou
Ľudia, ktorým počas dospievania chýbal jeden z rodičov, môžu mať určitý problém s dôverou voči ľuďom daného pohlavia. Ak žene chýbal otec, ktorý napríklad od rodiny odišiel, môže nevedome prenášať na partnera obavu ohľadom jeho stálosti vo vzťahu. Následne to môže vyvolávať celý rad konfliktov, pretože partner nerozumie obavám a podozreniam svojej partnerky. Ak jej chýbala matka, môže ju celoživotne sprevádzať strach z vlastnej nestálosti či obava z vlastného zlyhania.

Vysoký múr
Ľudia, ktorí sa v živote museli konfrontovať so stratou jedného z rodičov si často okolo seba postavia vysoký obranný múr, ktorý ich chráni pred citovými zraneniami. Trvá dlhú dobu, kým ich presvedčíte, že ste iný človek ako rodič, ktorý ich opustil. Ak sa vám to podarí, máte šancu, že vám budú dôverovať natoľko, že sa vložia naplno do vzťahu a stanete sa pre nich korektívnou skúsenosťou.   

Lojálni spoločníci
Dôvera je pre nich najdôležitejšia hodnota. Ak vás pustia do svojho vnútra, ak vo vás nájdu spojenca, potom sa stávajú ohromne lojálnymi spoločníkmi. Lenže presne to isté očakávajú od vás. Neznesú, aby sa im opäť stalo, že ich sklame niekto, komu bezhranične dôverujú.

Samostatnosť je pre nich dôležitá

Nebolo pre nich jednoduché žiť iba s jedným rodičom, a teda iba s jedným vzorom. Boli odmalička naučení pomáhať, byť oporou rodičovi. Museli čeliť rôznym ťažkým chvíľam a poradiť si s problémami, ktoré pravdepodobne iné deti vôbec neriešili. Aj preto sa z nich stali naozaj samostatní a nezávislí jedinci.

Strach z odmietnutia
Logickým dôsledkom ich osudu je, že sa neraz boja odmietnutia. Boja sa, že milovaná osoba z ich života len tak odíde. Boja sa opakovane čeliť opusteniu. Zažili to na vlastnej koži a vedia, aké je ťažké znovu začať veriť.

Ešte väčší strach prežívajú z opustenia
Viac než odmietnutia sa však boja toho, že ich niekto opustí. Povedať nie, férovo niečo odmietnuť a potom odísť je jedna vec, ale povedať najskôr áno, sľúbiť a vložiť do ich rúk dôveru a potom odísť je to najhoršie, s čím môžu byť konfrontovaní.

Kompletná rodina – ich najväčšia hodnota
Najčastejším sľubom, ktorí si títo ľudia dávajú je ten, že ak raz budú mať dieťa, urobia všetko preto, aby mu zabezpečili kompletnú rodinu. Mať oboch rodičov považujú za najväčšiu hodnotu, ktorú dieťaťu môžu poskytnúť. Túžia po partnerovi, s ktorým tento sľub budú môcť naplniť. Preto niekedy prehliadajú problémy, ktoré ich v spolužití postretnú a niekedy sa snažia aj nasilu zachrániť niečo, čo sa zachrániť nedá.

Nie vždy veria na večnú lásku
Ďalším rizikom je, že niektorí ľudia, ktorí zažili výchovu iba od jedného rodiča neveria na rozprávkové – a žili šťastne až do smrti. Sú skeptickí voči láske na celý život. Nemajú skúsenosť s tým, že vzťah môže prekonať rôzne úskalia. Byť s niekým až do konca života ich desí, lebo je to pre nich čosi nepoznané. Vo svojom vnútri však veria v lásku. Veria, že každý človek tu má niekoho, kto bol stvorený presne pre neho.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Rodinný život"

Poradňa