Oddelené spálne

Kráľovičová pochádza zo záhoráckej obce Čáry, ktorá leží neďaleko Senice. Vyrastala vo veľkej rodine, mala tri mladšie sestry a brata. Žili skromne, v jednej izbe ich vraj istý čas bývalo až osem. Vtedy snívala, že raz bude mať spálňu sama. To sa jej splnilo, lebo počas manželstva s Mirom mali oddelené spálne. Dôvod bol prozaický. „Každý z nás mal iný denný rytmus. Miro často v noci písal. Ale hlavne, aby sme si mohli klopkať na dvere. Na návšteve sa každý inak správa. Vrele to odporúčam,“ prezradila herečka v istom rozhovore.

S MANŽELOM MIROM PROCHÁZKOM Vdovou je už pätnásť rokov.
Zdroj: ARCHÍV
S MANŽELOM MIROM PROCHÁZKOM Vdovou je už pätnásť rokov.

Spomienky na detstvo

Členka činohry SND porodila dve deti, ale Miro ich chcel mať celú hŕbu. Neuspel, to by vraj musel ísť za inou. Lebo Marína dobre vie, o čom mnohodetná rodina je. „Mama ma porodila ako devätnásťročná. Po mne nasledovali tri sestry a vytúžený syn sa narodil až posledný,“ zaspomínala si pre týždenník Život herečka, ktorá ako dieťa chodila na zelinu pre zvieratá aj na roľu. Ich rodina bývala v hlinenom domčeku, na zemi nemali ani dosky, iba riečny piesok, ktorý vždy v sobotu dopĺňali. Až neskôr si jej rodičia postavili lepší dom z kvádrov. Ale tie najprv po jednom pomáhali vyrábať aj deti.

Budem herečkou a basta!

Marína mala napriek chudobe veľké ambície. Sprvoti chcela byť učiteľkou, potom mníškou, lebo sa jej páčili ich čepce. Osud to však zariadil inak. Jej teta bola uvádzačka v SND, z času na čas ju prepašovala do prezidentskej lóže a odtiaľ sa mohla dívať na predstavenie. Javisko pre ňu začalo predstavovať ten najkrajší svet. Najprv jej v tom rodičia bránili, ale keď zistili, že ju neprehovoria, kapitulovali. Mária uspela v konkurze a ako osemnásťročná začala hrať v Komornom divadle v Martine. Za dva roky vytvorila 14 postáv a hneď v prvej sezóne získala prestížne ocenenie Talent roka. Udelili jej ho na Divadelnej žatve v Prahe za postavu Aničky v Tajovského Ženskom zákone.