Ustúpi Williamovi?
Predsedovia parlamentov krajín Commonwealthu (Spoločenstva národov) v roku 2018 zvolili princa Charlesa za nástupcu kráľovnej Alžbety II. ako hlavy Spoločenstva. Túto funkciu má teda Charles istú, pretože nie je dedičná. Trón však zatiaľ istý nemá. V posledných rokoch ho v popularite tromfol jeho vlastný syn William a už dávnejšie sa ozývajú hlasy, že monarchia potrebuje mladého kráľa, nie sedemdesiatnika Charlesa.

V prípade korunovácie princa CHARLESA by získala CAMILLA iba titul princezná manželka. Snímka je z ich svadby, ktorá sa konala v roku 2005.
Zdroj: Profimedia
V prípade korunovácie princa CHARLESA by získala CAMILLA iba titul princezná manželka. Snímka je z ich svadby, ktorá sa konala v roku 2005.

Aj prieskumy verejnej mienky ukázali, že takmer tretina obyvateľstva by menej podporovala monarchiu, keby sa kráľom stal Charles. Charlesov plán zoštíhliť monarchiu sa zdá reálny a dôkazom je údajne aj táto oficiálna fotografia, na ktorej je iba kráľovná Alžbeta II. a traja následníci trónu – Charles, William a George.

Zoštíhli firmu?
Princ Charles údajne plánuje v budúcnosti zmeny, ktoré by sa nepríjemne dotkli veľkej časti jeho príbuzenstva. Zrejme by radikálne znížil počet pracujúcich členov kráľovskej rodiny, čím by ušetril milióny libier a utíšil protestné hlasy, že kráľovská rodina míňa príliš veľa peňazí daňových poplatníkov. Experti na kráľovskú rodinu tvrdia, že keď raz Charles prevezme trón, zachová iba pozície Williama a Catherine, ostatných pošle „na zaslúžený odpočinok“. Po odchode princa Harryho a Meghan už nemusí riešiť, čo s nimi. Otázne je, ako dopadne jeho sestra Anne, ktorej nesmie siahnuť na titul kráľovská princezná. Udelila jej ho kráľovná Alžbeta II. v roku 1987 za obetavú službu monarchii. Ozývajú sa aj hlasy, že týmto krokom by Charles narobil viac škody ako úžitku.

Za chyby sa platí
Popularita princa Charlesa dostala zdrvujúci úder v roku 1996, keď postupne vychádzali najavo detaily jeho obnoveného vzťahu s Camillou Par­ker-Bowles a začalo sa rozvodové konanie s princeznou Dianou. Iba 41 percent Britov si vtedy myslelo, že by z princa Charlesa bol dobrý kráľ. Ani po štvrťstoročí sa situácia zásadne nezmenila. Rebríček najobľúbenejších členov kráľovskej rodiny naďalej vedie kráľovná Alžbeta II. s 83 percentami, na druhom mieste je princ William s 80 percentami, tretia vojvodkyňa Catherine získala o štyri percentá menej. Princ Charles sa s 59 percentami ocitol až na šiestom mieste za sestrou Anne a zosnulým otcom Philipom. Predbehol však syna Harryho, ktorého obľúbenosť klesla zo 71 percent v roku 2019 na súčasných 48.