V roku 2014 ochorela na rakovinu dýchacích ciest. Podstúpila náročnú operáciu, kedy jej odstránili zhubný nádor pľúc s časťou pľúcneho laloku. Na svoje 68. narodeniny však bola opäť hospitalizovaná a podstúpila ďalšiu operáciu, ktorá však nebola úspešná. Herečka dnes ráno zomrela.

Libuše Šafránková v rozprávke Popoluška.
Zdroj: Archív
Libuše Šafránková v rozprávke Popoluška.

Už v ranom veku sa stala ikonou československého filmu a svoj krehký výraz nestratila ani v jeseni života, ktorá sa s ňou vôbec nemaznala. So životným partnerom Josefom Abrhámom (81) sa stretla na divadelných doskách. Oboch spájal nesporný talent, ale aj akási melancholická krása. Vybudovali jedno z najdlhších manželstiev československého šoubiznisu, ktoré spočiatku naplnili spoločnými filmami, neskôr zaťažkávajúcimi životnými skúškami, v ktorých sa vedeli navzájom podržať.

Ako od babičky
Narodila sa 7. júna 1953 v Brne. Po absolvovaní tamojšieho konzervatória ju v roku 1971 obsadili do televízneho spracovania kultovej Babičky od Boženy Němcovej, keď na konkurze uspela aj popri budúcej hviezde Magde Vášáryovej. Úloha jej bola blízka, lebo jej stará mama ju učila spievať a recitovať. A tak jej presvedčivo stvárnená Barunka otvorila dvere do veľkého televízneho sveta, v ktorom už zostala.

Kliknite do galérie, kde nájdete viac filmových aj súkromných fotiek herečky. 

Záverečná scéna mega úspešnej rozprávky.
Zdroj: Archív
Záverečná scéna mega úspešnej rozprávky.

Princezné aj plaché manželky
Vďaka talentu i éterickej kráse ju o pár rokov obsadil režisér Václav Vorlíček do nezabudnuteľnej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku (1973). Nahradila o päť rokov staršiu herečku Janu Preissovú, ktorá otehotnela. Libuše mala necelých dvadsať rokov. Napríklad jazda na koni jej vôbec nerobila problém, lebo bola od detstva na ňu v Šlapaniciach pri Brne, kde vyrastala, zvyknutá. Šarm krehko pôsobiacej, no nebojácnej princeznej zúročila aj v ďalších obľúbených televíznych rozprávkach ako Princ a Večernica (1978), Tretí princ (1982), Soľ nad zlato (1982) aj iných menej známych.