Niekedy sa objavia celé roje a jediný účinný spôsob obrany znamená presunúť sa dovnútra. Veď komu by sa chcelo neustále oháňať? RADÍ odborník na imunitu Adrián DOBOLY.

Krvilačné muchničky
Ak rady chodíte k vode a zdržíte sa trocha dlhšie, beda vám! Takmer isto si donesiete domov nepríjemné boľačky. Vyroja sa na vás nielen komáre, ale v posledných rokoch aj rozčertené čierne mušky - muchničky. Extrémne bolestivé štípance vám ich budú pripomínať aj dva týždne. Muchničky a čoraz vo väčšej miere aj komáre môžu prenášať rôzne ochorenia vrátane boreliózy či encefalitídy. Nie nadarmo sa im hovorí „lietajúce kliešte“. Navyše, sú také drzé, že ich zväčša neodradí ani repelent a jedinou obranou je oblečenie zahaľujúce celé telo.

KRVILAČNÉ muchničky
Zdroj: SHUTTERSTOCK
KRVILAČNÉ muchničky

Reakcie na uštipnutie
Po každom uštipnutí nasleduje reakcia organizmu. Postihnuté miesto môže jemne opuchnúť, začervenať a najmä veľmi svrbí, niekedy až bolí. Imunita sa takto vyrovnáva s cudzorodými látkami, ktorými si hmyz upravuje ľudskú krv, aby jej dokázal vypiť za krátky čas čo najviac. Sliny komárov obsahujú aj rôzne, pre vaše telo neznáme bielkoviny, na ktoré môžete mať slabšiu či silnejšiu reakciu.

Alergia na komáre?
Pri silnejšej reakcii nemusíte mať nevyhnutne alergiu na bielkoviny v slinách komárov. Niekoľko dní trvajúce opuchy či bolestivosť môžu mať ľudia so zníženou imunitou alebo s citlivejšou pokožkou a malé deti. Ak vy alebo vaše deti prudko reagujete na uštipnutia, môžete sa na sezónu pripraviť pomocou imunostimulátorov. „Čím lepšie funguje imunitný systém, tým miernejšie sú aj jeho prípadné alergické prejavy. V mnohých prípadoch sa potvrdilo, že pomocou betaglukánu možno tlmiť príznaky alergií. Ukázalo sa, že je vhodné začať ho užívať aspoň jeden až dva mesiace pred alergickou sezónou, pritom stačia nižšie dávky,“ hovorí odborník na imunitu Adrián Doboly.

ZABRÁŇTE kontaktu
Zdroj: pixabay
ZABRÁŇTE kontaktu

Základným znakom alergickej reakcie je, že sa prejavuje nielen v mieste vpichu, ale aj na inej časti tela. Príznaky môžu byť rôznorodé. Niekomu opuchne tvár alebo sa mu môže ťažšie dýchať. Vtedy je namieste podanie antihistaminík alebo aj kortikoidov.