Pierre Brice: Dokázal legendárny Vinnetou odolávať ženám, keď ho tak zbožňovali?
Zdroj: Profimedia

VIDEO: Spomienka na nezabudnuteľnú dvojicu Vinnetou a Old Shatterhand

Bál sa, že to bude hrozný prepadák. Nečítal dobrodružné knihy Karla Maya, nevedel jazdiť na koni, navyše sa mu nepáčilo, že Vinnetou má v scenári málo textu.

Ako chalan v odboji
Vlastným menom Pierre-Louis baron de Bris pochádzal zo starého francúzskeho šľachtického rodu a aj vo svojom živote pôsobil dojmom kladného hrdinu. Jeho otec slúžil počas vojny ako námorný dôstojník, kým Pierre už ako 13-ročný pomáhal v odboji, po nociach pašoval šifrované správy. Na konci vojny zas pomáhal pri vyprosťovaní zranených. Pomoc slabým a bezbranným vždy pokladal za vec cti.

Všetko mu vyfúkol Delon
V devätnástich rokoch bojoval v Alžírsku a Indočíne. Z nebezpečných situácií vždy vyviazol živý. Podobne ako Vinnetou, až na ten prekliaty posledný výstrel… Videl umierať kamarátov, všetko to zverstvo a utrpenie vojny a začal veriť v Boha. Uniformu sa rozhodol vymeniť za herecký chlebík. Lenže krásna a charizmatická tvár nestačila - všetky veľké roly mu v tých časoch „vyfúkol“ neodolateľný Allan Delon. Desať rokov trvalo, kým sa Pierre Brice presadil, medzitým robil šoféra i modela. Ale potom prišiel rok 1962…

Pierre Brice: Dokázal legendárny Vinnetou odolávať ženám, keď ho tak zbožňovali?
Zdroj: Profimedia

Vo filme 14-krát Vinnetouom
Filmový producent Horst Wendlant sa zbláznil do kníh Karla Maya a rozhodol sa, že sa začne s nakrúcaním Pokladu na Striebornom jazere. Nemohol však nájsť vhodného herca. Keď na festivale v Berlíne zazrel Pierra a predstavil si ho s dlhými vlasmi, okamžite vedel, že má Vinnetoua.

Celkovo náčelníka Apačov stvárnil Brice 14-krát! Aj keď rolu nechcel vziať, producent ho nakoniec prehovoril. A urobil dobre, lebo Pierre Brice spolu s Lexom Barkerom alias Old Shatterhandom vytvorili nezabudnuteľnú dvojicu. Najmä v krajinách východnej Európy, ale aj v Nemecku a Československu ich milovali tisícky fanúšičiek.

Sláva aj prekliatie
Pierre Brice však ako herec nikdy neprekročil tieň indiánskeho náčelníka. Opojil ho slávou, ale stal sa aj jeho prekliatím. Hral ho nielen v mayovkách, ale aj na divadelnom javisku či v nemeckom televíznom seriáli. Na otázku, ktorý film mal sám najradšej, odvetil: „Ten posledný – Posledný výstrel...“

Ktorý iný Francúz by sa mohol stať miláčikom celého Nemecka ako Pierre Brice? Na titulke populárneho časopisu Bravo sa objavil 65-krát. V rovnomennej hitparáde Bravo sa ako spevák istý čas držal na 3. mieste. A viete za kým? Za Rolling Stones a Beatles!

Pierre Brice: Dokázal legendárny Vinnetou odolávať ženám, keď ho tak zbožňovali?
Zdroj: Profimedia

Manželka bola z trojčiat
Pritom ako mladík bol Pierre vraj pekný búrlivák. O baby nemal nikdy núdzu. Prežil niekoľko vášnivých románikov, ale to len dovtedy, kým koncom 70. rokov 20. storočia nestretol ženu svojho života – Hellu Krekel. A predstavte si, že táto pôvabná blondínka je z trojčiat. Pierre si ju vraj nikdy nepomýlil, hoci jej sestry sa ho neraz pokúšali zmiasť.  

Pierre Brice niekoľkrát zavítal aj do Prahy, naposledy tam bol milým hosťom speváka Karla Gotta. Až do konca svojho života žil so svojou manželkou Hellou v ich vidieckom sídle neďaleko Paríža, kde chovali kone. Herec zomrel 6. júna 2015 vo veku 86 rokov na zápal pľúc.

Kliknite do galérie pod článkom.

Autor: eb
Foto: Profimedia.sk