Karol sa narodil 21. apríla 1950 v Galante, kde bol jeho otec riaditeľom strojárenského učilišťa. Nechcel mať zo syna komedianta, ale ten v škole veľa vody nenamútil. Raz mu za zlé známky ako trinásťročnému dokonca rozlámal gitaru. Chodil poza školu, utekal z domu.

Útek ku kapele
Z donútenia začal chodiť do Partizánskeho na strojnícku priemyslovku, ale vydržal tam sotva pol roka. Prísny otec ho dal preložiť na učňovku, ale aj odtiaľ zdrhol. A nadobro prepadol hudbe, keď nemal ešte ani osemnásť. V roku 1968 sa spoznal s Robom Kazíkom, ktorý mal bítovú kapelu The Ice Boys. Karol s nimi spieval na rôznych akciách a tradičných čajoch o piatej. O rok nato už spieval s Evou Mázikovou v skupine Braňa Hronca.

karol duchon
Zdroj: Profimedia

Slovenský Tom Jones
Duchoňove úspechy nedali na seba dlho čakať. V roku 1970 spieval prvýkrát na Bratislavskej lýre, ešte bez umiestnenia. V roku 1973 získal spolu s Evou Kostolányiovou striebornú Bratislavskú lýru za skladbu Chvála humoru. O rok neskôr už vyhral Zlatú lýru s piesňou Zem pamätá, ktorá v medzinárodnej súťaži získala bronz. V roku 1975 očaril v Tokiu Japoncov hitom Čardáš dvoch sŕdc. Keď o rok na to nahral v Nemecku svoj prvý album, kritika ho tam označila za Slovenského Toma Jonesa.

Najväčšie hity
A akoby stále hľadal ideálnu kapelu, Duchoň vystriedal ešte tri formácie – skupinu Ľuba Beláka, orchester VV – Systém Vlada Valoviča a od roku 1982 skupinu Za-ja-ce. Naspieval aj niekoľko duetov – s Marcelou Laiferovou, Janou Kociánovou či s Dušanom Grúňom. Medzi jeho najznámejšie hity patrili Dievča z Budmeríc, Vzdialená, Zem pamätá, V dolinách, S úsmevom, Šiel, šiel, Čardáš dvoch sŕdc, Elena či Smútok krásnych dievčat.