Približne 10 až 13 percent ľudí na svete uprednostňuje ľavú ruku. Počet ľavákov neustále rastie zrejme preto, že sa už upustilo od ich násilného „preúčania“ na pravákov. Ľaváci boli alebo sú mnohí slávni ľudia a nájdu sa aj  v kráľovských rodinách.

Dedičná záležitosť 
Princ William (39) nie je prvý ľavák  v britskej kráľovskej rodine a zdá sa, že u neho k tomu významne prispeli gény. Ľavorukí totiž boli obaja rodičia jeho babičky, kráľovnej Alžbety II., kráľ Juraj VI. aj jeho manželka, kráľovná matka. Williama ľaváctvo znevýhodňuje  v jedinom prípade – pravidlá jazdeckého póla dovoľujú držať pálku iba v pravej ruke. Princ William je na svoju odlišnosť patrične hrdý a raz na túto tému zažartoval, že „ľaváci majú lepší mozog“.

Princ William
Zdroj: Getty Images
Princ William

Prezradil ho tenis 
Kráľ Juraj VI. bol ľavák odmalička, rovnako ako jeho manželka Alžbeta, neskôr titulovaná ako kráľovná matka. Prinútili ho síce písať pravou rukou, ale jeho ľaváctvo vyšlo najavo, keď hral tenis. Nebol to však prvý ľavoruký panovník  v tejto rodovej línii. Jeho prababička, kráľovná Viktória, sa takisto musela naučiť písať pravou rukou, ale štetec pri maľovaní vraj držala vždy  v ľavej ruke.