Spevák sa narodil 26. mája 1942 v Žiline. Po druhej svetovej vojne dostal jeho otec prácu v polícii v Košiciach, a tak sa tam rodina presťahovala. Po maturite v roku 1959 speváka prijali na hutnícku fakultu, ale osud nakoniec chcel, že ho spolu s ďalšími 130 študentmi „prevelili“ na Vysokú školu banícku do Ostravy. A práve tam namiesto podzemných hĺbok podľahol čaru hudby…

Dušan Grúň
Zdroj: Archív, profimedia

Začiatky s orchestrami
Od prvého ročníka hrával vo vysokoškolskom dixielande na trúbke. Nikto z kapely sa neodvážil spievať, a tak to skúsil Dušan. A urobil najlepšie, ako mohol. V roku 1963 nastúpil ako spevák do profesionálneho Orchestra Iva Pavlíka, s ktorým nahral svoje prvé rozhlasové i gramofónové „čísla“. Nejaký čas koketoval aj s džezom, ale nakoniec zostal pri populárnej hudbe. Spolupracoval s Ostravským rozhlasovým orchestrom, s Orchestrom Rudolfa Sochora aj s Tanečným orchestrom Československého rozhlasu pod taktovkou dirigenta Karla Krautgartnera.

Dušan Grúň
Zdroj: Archív, profimedia

Najväčšie hity s Velčovským
Po návrate do Bratislavy v roku 1965 sa stal Dušan Grúň spevákom Orchestra Juraja Velčovského. Medzi jeho hity patrili pesničky Hrmí a Starý dobrý dom, skladba, ktorú v anglickom origináli Green, Green Grass of Home spieval slávny Tom Jones. Najúspešnejšie obdobie v Grúňovej kariére nastalo od roku 1968, keď „hviezdil“ s hitmi ako Butterfly, Plavovláska, Malvína, Vonia kakao, Ten koník slncový či Synček, neplač, ale prevzal aj melódie z bývalej Juhoslávie, napríklad Kde si bola, keď tu hrmelo či Kam pláva naša loď?