Svetlo sveta uzrel dokument Divadlo za mrežami. Film mapuje to, ako art-terapia môže väzňom pomáhať. Prešiel si tým aj Cinkota, ktorý v snímke rozpráva o tom, čo prežíval a ako trávil čas s väzňami. "Tým, že som prežil v takejto izbe a aj v tejto konkrétne nejaký čas, tak v prvom rade sa zaoberám tým, čo mi to dalo. Je to veľmi dôležité pre ďalší život a ďalšie fungovanie. A dalo mi to veľa," povedal stručne ale výstižne herec, ktorý v zápätí dodal, že do väzenia sa opäť vkročiť nebál, no mal obrovský rešpekt. "Rešpekt si treba uchovať a vychádzať z neho. Najdôležitejšie ale je, trest prijať. Mne sa to podarilo, a to je alfa omega všetkého. Od toho treba začať. Akonáhle by som túto fázu predlžoval, len by som si ubližoval," vysvetlil Cinkota. 

Herec väzňov zabával gitarou. Niektorých na nej dokonca naučil aj hrať.
Zdroj: youtube
Herec väzňov zabával gitarou. Niektorých na nej dokonca naučil aj hrať.

Podľa personálu basy bol Cinkota pre väzňov akousi autoritou. „On bol veľmi rešpektovaný nielen tým, že bol známy z televízie, ale aj tým ako vystupoval, ako sa prejavoval. S Dušanom sa veľmi dobre spolupracovalo, hoci na začiatku bol veľmi odmeraný a držal si odstup od personálu, ale možno to bolo tými jeho skúsenosťami z minulosti. Predsa len bol v strednom stupni stráženia, v inom kolektíve atď. Na začiatku to bolo také "oťukávanie," ale keď sme si ho získali, veľmi dobre sa s ním pracovalo,“ prezradil o hercovi Stanislav Babala, pedagóg oddelenia výkonu väzby a výkonu trestu.  

So synčekom Olegom.
Zdroj: Facebook
So synčekom Olegom.

Ak si ale myslíte, že herec za mrežami celé dni len preležal a čakal na deň, kedy bude prepustený na slobodu, ste na omyle. S väzňami si Cinkota totiž spieval, učil ich hrať na gitaru a vysvetľoval im aj to, aké sú dôležité knihy. "Poslali mi kamaráti Bystričania gitaru, dalo sa to, samozrejme, vybaviť. Založili sme hudobný krúžok, v rámci ktorého sa dala tá gitara prijať do ústavu. A keď sa dalo, tak som hral, keď sa dalo, niekoho som učil. Naučil som pár ľudí hrať na gitare, ktorí dodnes hrajú. To je úžasné,“ prezradil Dušan o minulosti spoza mreží.

Anketa
Je vám herec Dušan Cinkota sympatický?

Foto izby, v ktorej trávil herec 6 rokov v galérii