Prvýkrát na javisku v Ostrave
Petr Čepek sa narodil 16. septembra 1940 v Prahe - Radliciach, na okraji Smíchova. Ako trojročný prišiel o otca, ktorý zomrel pri operácii na pľúcnu embóliu. Po pohrebe sa vdova s dvoma synmi, Petrom a mladším Karlom, odsťahovala do rodnej Ostravy. Tam Petr prežil detstvo, štúdium na gymnáziu, ktoré ho riadne potrápilo. Nebyť tety, ktorá ho pripravila na skúšky, asi by neuspel. Navyše teta bola ochotnícka herečka, a tak Petr už v 13 rokoch stál na javisku v hre Zlatovláska. A divadlo si okamžite zamiloval…

Na protest odišiel z DAMU

Hoci na maturite Čepek prepadol z ruštiny, na pražskú DAMU sa pre svoj neprehliadnuteľný talent aj tak dostal. Čakal ho tam však neistý osud. V máji 1962 si poslucháči užívali majáles. Čepkov spolužiak, herec Ladislav Mrkvička vyliezol na električku a dal dole kladku, aby ich súprava nemohla pri zábave ohrozovať. Vyfotil ho eštebácky špiceľ a Mrkvičku policajti zatkli. Spolužiaci (medzi nimi aj Jiří Krampol či Josef Abrhám) mali jeho správanie odsúdiť.

Kliknite do galérie pod článkom.

s
Zdroj: Shutterstock

Všetci to hromadne odhlasovali, boli za vylúčenie zo školy. Ladislav Mrkvička po rokoch priznal: „Iba Petr Čepek ako jediný povedal nie. Keď ma vylúčia, tak ani on nebude pokračovať a predčasne skončil štúdium na DAMU.“ A nikdy ju už nedokončil. Vrátil sa do Ostravy, kde v divadle našiel super partiu s režisérom Janom Kačerom. Tá zakrátko „obsadila“ divadelnú Prahu a založila Činoherný klub, kde Čepek pôsobil až do svojej predčasnej smrti 20. 9. 1994. Mal len 54 rokov!