Prvá dáma medicíny: Bojovala za zdravší svet

Prvá dáma medicíny: Bojovala za zdravší svet

Svojimi výskumami posúvala hranice vedomostí dopredu. Florence Rena Sabin sa narodila 9. novembra 1871 v Central City v štáte Colorado ako druhá dcéra banského inžiniera Georgea K. Sabina a učiteľky Sereny Minerovej Sabinovej.

V dome, kde bývali, nebola elektrina, plyn ani kanalizácia. V roku 1874 mesto spustošil rozsiahly požiar a nasledujúci rok sa rodina presťahovala do Denveru.

Smutné detstvo
V roku 1876 sa Sabinovcom narodil syn a rodina sa presťahovala do väčšieho domu. Šťastie v ňom však nenašli. Zanedlho chlapček ochorel a zomrel. Florence a jej staršia sestra Mary boli nešťastné, no netušili, že najhoršie ešte len príde. Na halloweensku noc v roku 1878 matka porodila ďalšieho chlapca. Dali mu meno Albert. Na deviaty deň po pôrode, presne v deň siedmych narodenín Florence, matka zomrela na horúčku omladníc. Neskôr spomínala, že v tom okamihu sa skončilo jej detstvo.

Ďaleko od rodiny
Otec nebol schopný postarať sa o deti, preto Florence a Mary poslal do súkromnej internátnej dievčenskej školy Wolf Hall. Sestry si boli veľmi blízke, obe však trpeli odlúčením od brata. Neuplynul ani rok a malý Albert náhle ochorel a zomrel. Mary a Florence sa museli presťahovať k strýkovi do Chicaga, ktorý dievčatá mnohému naučil, hlavne láske k prírode, knihám a hudbe. Neskôr ich strýko vzal na starú rodinnú farmu do Vermontu. V novom bydlisku začali navštevovať Vermontskú akadémiu, kde učitelia objavili ich výnimočný intelekt.

Bude lekárkou
Florence excelovala v biológii, chémii a geológii a po toľkých úmrtiach svojich blízkych vrátane otca sa rozhodla, že sa stane lekárkou. Rodová diskriminácia v tých časoch však neumožňovala ženám študovať medicínu. Až na jednu výnimku – Johns Hopkis School of Medicine prijímala mužov i ženy. Florence školu absolvovala v roku 1900 a dala sa na vedeckú dráhu. Zaoberala sa anatómiou, skúmala lymfatický systém, krvné bunky a cievy, príčiny tuberkulózy. Zostavila prvý model mozgového kmeňa novorodencov, ktorý sa v nasledujúcich rokoch používal na výučbu na lekárskych fakultách.

Prezývali ju Dynamo
Florence bola skutočne výnimočná. V roku 1901 vydala prvú z 39 kníh a článkov, stala sa prvou profesorkou na škole, kde študovala, ako prvá žena viedla Rockefellerov ústav pre medicínsky výskum (dnes súkromná Rockefellerova univerzita). Posledné roky v tomto ústave strávila výskumom imunitných buniek, vplyvu cudzorodých látok na organizmus a následnej tvorbe protilátok. Pre jej bezhraničnú energiu, s ktorou sa vrhala do nových oblastí výskumu, dostala prezývku Dynamo.

Nevydržala odpočívať
V roku 1938 Mary, ktorá 40 rokov učila matematiku, odišla do dôchodku a uprosila Florence, aby sa vrátili do svojho rodiska v Colorade. Florence poslúchla, opustila Rockefellerov ústav aj výskum, oddychovať však vydržala iba šesť rokov. V roku 1944 prijala ponuku guvernéra Colorada a stala sa predsedníčkou výboru pre zdravotníctvo. Zasadzovala sa o reformu zdravotníctva a novú legislatívu, aby lekárska starostlivosť bola dostupná rovnako pre všetkých. Definitívne odišla do dôchodku až v roku 1951, ale naďalej sa zaujímala o verejné zdravotníctvo.

Žila, aby pomáhala
Florence Sabin celý život obetovala výskumu v oblasti medicíny. Nikdy sa nevydala, nemala deti. Vo voľnom čase bola veľkou fanúšičkou bejzbalu. Zomrela na infarkt 3. októbra 1953 vo veku 81 rokov, podľa niektorých zdrojov údajne práve sledovala bejzbalový zápas Yankees. Urna s jej popolom je umiestnená na cintoríne Fairmount v Denveri.

Zaujímavé fakty

  • Keď bola malá, tvrdila, že sa nevydá. Myslela si, že manžel je zbytočný.
  • Svojho času patrila k 12 najvýznamnejším ženám na svete.
  • Prvá vytvorila 3D model mozgového kmeňa novorodencov.
  • Od roku 2005 nesie jej meno jedna z fakúlt Univerzity Johnsa Hopkinsa.
Autor: Jana Brožíková
Foto: Getty Images, Profimedia
Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Príbehy zo života"

Poradňa