Repík lekársky: Letná bylinka na boľavé bruško aj hrdlo!

Repík lekársky: Letná bylinka na boľavé bruško aj hrdlo!

Túto letnú bylinku by ste doma určite mali mať. Pomôže pri rôznych problémoch – od tráviacich ťažkostí až po zachrípnutie.

Takmer na všetko
Repík lekársky je liečivá rastlina so žltými kvetmi, ktorá dorastá do výšky aj jedného metra. Nazbierať ho môžete do konca augusta. Nájdete ho na vlhkých lúkach pod lesom či na slnečných pasienkoch. Pri zbere ho nevytrhávajte zo zeme, celú vňať iba odstrihávajte. Vytrhnutím by ste ho nadobro zničili. Repík sušte v dobre vetranej, tmavej miestnosti alebo v sušičke. Skladujte v papierových vreckách.

Na hrdlo aj žalúdok
Repík je neoceniteľná bylinka a oplatí sa ju mať vždy poruke. Má výrazné hojivé a protizápalové účinky, preto vás oslobodí od viacerých zdravotných problémov. Hodí sa na liečbu infekčných ochorení tráviaceho traktu, ale aj žalúdočného a dvanástnikového vredu. Spomeňte si naň, aj keď trpíte nechutenstvom. Povzbudí trávenie, ale i činnosť pečene, žlčníka a čriev. Siahnite po ňom pri zápale žalúdočnej sliznice, čriev, žlčníka i ochoreniach pečene, no osoží aj pri žlčníkových kameňoch a piesku. Rovnako pri chorobách močových a dýchacích ciest.

Naordinujte si čaj
Na jeho prípravu potrebujete 2 lyžičky sušených byliniek, 300 ml vriacej vody a 15 minút lúhovania. Pite ho teplý pred jedlom pri tráviacich a 2-krát denne pri močových či dýchacích ťažkostiach. Po 3 týždňoch si doprajte pauzu.

Na vonkajšie použitie
Osvedčil sa pri liečbe ťažko hojacich sa rán, ekzémov a iných kožných problémov. Ako ho použiť?

Zápar
Pripravte si silnejší odvar z 2 lyžíc byliniek a 200 ml vody. Lúhujte 20 minút. Do odvaru namočte gázu a prikladajte ju denne na ťažko hojace sa rany. Môžete ho použiť aj ako kloktadlo pri presilených alebo chorých hlasivkách či boľavom hrdle. Je tiež nepriateľom zaparenín. Ak sa nejaká objavila na zadočku vášho drobca, omývajte ho týmto liečivým roztokom a čochvíľa bude jeho pokožka opäť zdravá. Nedávno vás operovali a bojíte sa, že vám ostane škaredá jazva? Ihneď po vybratí stehov si ranu oplachujte a masírujte repíkovým záparom.

Kúpeľ
Naordinujte si ho pri problémoch s pokožkou. Potrebujete 250 gramov sušeného repíka a 2 litre vody. Repík zalejte vriacou vodou a nechajte 30 minút lúhovať. Odvar vlejte do vane s teplou vodou. Kúpeľ môže zlepšiť stav problémovej pokožky a boľavých kĺbov, urýchliť hojenie rán a prináša aj bonus - skvelo vám uvoľní celé telo.

Tinktúra
Môžete si ju vyrobiť z 1 dielu vysušeného repíka a 5 dielov bieleho alkoholu, ktorý by mal siahať 2 centimetre nad úroveň byliniek. Dva týždne lúhujte na tmavom mieste, pričom každý deň zmes premiešajte. Po uplynutí tohto času tinktúru preceďte do fľaštičiek. Používajte ju na liečbu ekzému, akné či jaziev.

Olej
Potrebujete naň čerstvý alebo vysušený repík, vložte ho do tmavej sklenej fľaše a zalejte rastlinným olejom tak, aby bol úplne ponorený. Fľašu po uzavretí uložte do tmavej miestnosti a lúhujte 3 týždne až mesiac. Potom ho preceďte a vlejte do tmavej fľaše. Potierajte si ním problémové miesta na pokožke, najmä ekzémom zasiahnuté oblasti, ale hodí sa aj na jazvy.

VEDELI STE, že...
... prvé zmienky o jeho použití sa datujú do obdobia starovekého Grécka? Využíval sa na liečbu ťažko hojacich sa rán, no naši predkovia si ním liečili tiež pošramotený žalúdok a oči. Neskôr sa používal aj na odháňanie zlých duchov.

Autor: ak
Foto: Shutterstock.com

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Prírodná medicína"

Poradňa