Riskantné, neprirodzené? Čo tak priviesť dieťa na svet v bazéne s teplou vodou?

Riskantné, neprirodzené? Čo tak priviesť dieťa na svet v bazéne s teplou vodou?

Spôsobov, ako priviesť bábätko na svet, je v dnešnej dobe viac než dosť a budúce mamičky si môžu vybrať z mnohých alternatív. Jednou z možností je aj pôrod do vody, ktorý prebieha v špeciálnej vani alebo bazéne s teplou vodou.

Tento spôsob porodenia bábätka však nie je vhodný pre všetky tehotné ženy – napr. ak čakáte dvojičky alebo je vaše tehotenstvo sprevádzané rôznymi komplikáciami. O tom všetkom vás vopred poučí váš ženský lekár.

Aké sú výhody?
Medzi najvýznamnejšie pozitíva takéhoto pôrodu patrí uvoľňujúca sila teplej vody, ktorá napomáha ľahšiemu a rýchlejšiemu otváraniu pôrodných ciest a celý proces býva spravidla aj menej bolestivý. Naviac pri pôrodoch do vody nedochádza tak často k natrhnutiu prípadne potrebnému nástrihu hrádze, ako je to pri klasickom pôrode na „suchu“.

Pre ženy môže byť teda tento spôsob rodenia lákavou záležitosťou. Za ďalšiu výhodu – tentokrát pre bábätko – sa považuje fakt, že dieťatko sa vyplaví z jedného vodného prostredia do druhého a teda nezažije taký šok ako pri klasických pôrodoch.

Sú aj nejaké „proti“?
Tak ako pri ostatných spôsoboch pôrodu aj pôrod do vody má určité riziká. Odborníci upozorňujú najmä na hroziace nebezpečenstvo vdýchnutia vody do pľúc, čo je skutočne veľmi závažnou komplikáciou. Ďalej hrozí zvýšené riziko infekcie – tak pre matku ako i pre dieťa, keďže absolútna čistota vane a vodného prostredia nemusí byť vždy samozrejmosťou a naviac pri pôrode sa voda môže znečistiť stolicou či močom. Okrem toho je aj prístup lekára k rodičke obmedzený a pri komplikáciách počas pôrodu je niekedy treba skutočne zasiahnuť okamžite.

Ako sa teda rozhodnúť?
Ak práve čakáte, alebo plánujete, bábätko a zvažujete možnosť rodenia do vody, môžete sa o tejto metóde porozprávať s vaším gynekológom. Vo väčšine prípadov však dnes lekári pôrody do vody príliš neodporúčajú, nakoľko pohodlie rodičky a znížená miera bolesti nie sú dostatočnou „protihodnotou“ voči hroziacim nebezpečenstvám pre matku a najmä dieťa.

Skúsenosti mamičiek, ktoré svoje bábätká porodili do vody, sú veľmi rozmanité a kým niektoré si tento zážitok nevedia vynachváliť, iné by sa druhýkrát rozhodli inak. Na Slovensku je niekoľko pôrodníc, kde vám umožnia priviesť svoje dieťatko na svet vo vodnom prostredí a pre viac informácií je tiež dobré vopred takúto pôrodnicu kontaktovať a prebrať všetky detaily.

Treba však rátať aj s tým, že napriek vášmu rozhodnutiu rodiť do vody, sa celý proces môže nakoniec skončiť inak (v prípade komplikácií počas pôrodu). Napriek tomu, že žiadny spôsob pôrodu nie je bez rizika, lekári a odborníci považujú pôrod do vody za neprirodzený a riskantný.

Autor: maj
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Tehotenstvo"

Poradňa