Rodiť? Nikdy viac! Kedy to žena vysloví?

Rodiť? Nikdy viac! Kedy to žena vysloví?

O tom, že pôrod dieťaťa nemusí byť vždy len dokonale pozitívnym zážitkom v živote ženy, asi netreba veľa písať. Je mnoho žien, ktoré na svoj pôrod radšej nespomínajú a najradšej by zabudli. Mnohé si tiež po prvom pôrode povedia, že už to nikdy viac nechcú zažiť. Často sa ešte na pôrodnom stole čerstvá mamička zaprisaháva a vyhlasuje: „Nikdy viac!“

No spravidla sú to len dočasné pocity. Bolesť pominie a zostanú len hmlisté spomienky na tú nepríjemnú súčasť pôrodu. Onedlho už nejedna takáto mamička rieši pre svoje prvé dieťatko súrodenca. Lenže nie všetky ženy dokážu na svoje hrozné pôrodné zážitky zabudnúť. Tieto spomienky ich tak mátajú a desia, že predstava ďalšieho pôrodu je jednoducho neprípustná. Možno to nie je taký častý jav, no stáva sa to. Príčiny môžu byť rôzne.

Nie každý pôrod sa skončí dobre. Existujú, žiaľ, aj mnohé pôrody s tragickým koncom. Žena, ktorá niečo také zažije, si niekedy praje čo najskôr mať ďalšie dieťa a verí, že druhý raz to bude v poriadku. No mnohé sa naopak desia toho, že by sa tragické udalosti zopakovali a ďalšie tehotenstvo odmietajú. Dôvodom, prečo žena nechce mať ďalšie dieťa pre strach z pôrodu, býva aj príliš veľká bolesť a neľudský prístup personálu. Pôrod je pre ženy určitou stresovou situáciou a v takejto chvíli žena potrebuje cítiť oporu.

Prečo treba tehuľkám všetko stokrát opakovať?

Ak ju nemá a dokonca sa stretne v takejto vypätej chvíli s nepríjemným prístupom personálu, môže to celé prežívanie pôrodu výrazne zhoršiť. A negatívne pocity následne ovplyvňujú aj telesné funkcie a môžu skomplikovať priebeh pôrodu. Veľké percento žien však odmieta ďalší pôrod nie kvôli bolestiam pri samotnom rodení dieťatka, ale kvôli veľkému nástrihu hrádze alebo jej natrhnutiu.

Takéto pôrodné zranenia nie sú ničím príjemným a sú to vskutku bolestivé záležitosti, ktoré sa dlho hoja. Niektoré ženy nástrih hrádze nepotrebujú a nedôjde ani k natrhnutiu. Sú ale aj prípady, kedy je nutný veľký nástrih, prípadne sa žena „natrhne“ do takej miery, že jej to neskôr komplikuje život (inkontinencia, poznačený sexuálny život, atď.).

Keď sa bábätku nechce von: Čo mu pomôže?

Riešenie?
Ak sa žena raz zatne, že tá bolesť a trápenie sprevádzajúce pôrod jej nestoja za to, aby šla do ďalšieho dieťaťa, asi jej to len ťažko niekto vyhovorí. Je to jej vlastné rozhodnutie. Niekedy však žena túži po ďalšom dieťatku, cíti sa však veľmi ustráchaná a chytá ju panika pri predstave pôrodu. V takýchto prípadoch nie je na škodu poradiť sa o svojom probléme s psychológom.

Autor: mj
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Tehotenstvo"

Poradňa