Rozišiel sa s vami? Vyvarujte sa nasledujúcim stratégiám

Rozišiel sa s vami? Vyvarujte sa nasledujúcim stratégiám

Každý, koho v živote postretol rozchod vie, ako bolí. Život ním však nekončí. Známkou osobnostnej zrelosti je, ak vás dokáže posunúť vyššie, dokážete sa poučiť z vlastných i partnerových chýb a reagujete s rozvahou. Preto vám prinášame krátky prehľad rekcií, ktorým zvyknú ľudia po rozchode podľahnúť. Dôležité je, aby ste sa im naučili vyvarovať.

Nevnucujte sa a neponižujte sa
Ak sa váš partner definitívne rozhodol, že s vami vzťah ukončí, a nie je to iba piaty teatrálny rozchod v priebehu posledného roka, zachovajte si vlastnú tvár a nevnucujte sa mu! Nevypisujte mu, nevyvolávajte, nešpehujte ho v reálnom živote ani na sociálnych sieťach, neorganizujte „náhodné“ stretnutia. Rozchod vás pravdepodobne mrzí a bolí, ale máte svoju hrdosť, preto sa vyhnite zbytočnému poníženiu, ktoré sa nakoniec otočí proti vám.

Nesnovajte pomstu

Pomstiť sa v zmysle „rituálnej“ pomsty, čo znamená rozstrihnúť jeho fotografie alebo spáliť listy, ktoré vám posielal a vy ste zistili, že v tom čase mal už inú, môže byť celkom dobrý nápad. Nikdy sa však nevyvŕšte na veciach, ktoré si môže chcieť zobrať späť a ktoré sú evidentne jeho. Rovnako nekujte pomstu, ktorá by mu nejako fyzicky či duševne ublížila.  Pocit uspokojenia vám vydrží najviac pár minút, no následky môžu byť fatálne a budú sa s vami niesť dlhé obdobie.

Neubližujte ani sebe
Rovnako sa vyhnite sebapoškodzovaniu, ktoré nikdy nič pozitívne neprinieslo. Musíte bojovať, postaviť sa na vlastné nohy a zvládnuť to. Rovnako nezačnite holdovať alkoholu či iným drogám. Iba si znásobíte trápenie tým, že okrem smútku sa zamotáte i do pazúrov závislosti.

Žiadny sex na rozlúčku
Ak si myslíte, že poslednou šancou ako ho prilákať naspäť je skúsiť to cez sex, popálite sa.   Žiadny sex na rozlúčku ani náhodný sex. Sex vám vášho bývalého späť nevráti. Ak má rozum a napriek rozchodu si vás váži, tak sa na to nenechá nalákať. No ak vám chce ešte viac ublížiť, tak sa s vami raz, dvakrát, desaťkrát vyspí. Vy v sebe budete živiť slepú nádej a on si bude užívať nezáväzný sex. Keď to pochopíte, vaša duša bude ešte viac zranená.

Nepanikárte, že skončíte sama
Tento druh paniky sa rodí predovšetkým po niekoľkoročnom manželstve, keď opustený partner nadobudne presvedčenie, že zostane sám, lebo v tomto veku si už nenájde nového partnera. Zhlboka dýchajte a nerozmýšľajte o vzdialenej budúcnosti. Najprv potrebujete spracovať rozchod, vyrovnať sa s ním a postupne sa okolo seba porozhliadať. Verte, že múdrosť „láska kvitne v každom veku“ je absolútne pravdivá.  

Nepredstierajte, že o nič nejde
Rozchod patrí medzi absolútne najstresujúcejšie udalosti v ľudskom živote. Je úplne samozrejmé, že spôsobuje smútok, úzkosť či hnev. Nemáte sa za čo hanbiť. Hlavne nie za svoje emócie. Jediné, čo potrebujete je vedieť, pri kom ich môžete pustiť von. Určite nie pred bývalým, ale pred najlepšou priateľkou, niekým z rodiny, komu dôverujete alebo pred terapeutom – to je priam žiaduce.

Nevybíjate klin klinom
Veľa ľudí si po rozchode čo najskôr hľadá nový vzťah, len aby neboli sami. Psychológovia vravia, že to nie je dobrá stratégia. Rozchod musíte najprv spracovať, inak sa z eventuálnych chýb nikdy nepoučíte. Navyše, motivácia nového vzťahu stojí na hlinených nohách. Nového partnera si nehľadáte a nevyberáte podľa jeho charakterových vlastností, ale preto, lebo potrebujete prehlušiť samotu. A to sa vám môže rýchlo vypomstiť.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Rozvod"

Poradňa