Rozmýšľate o nevere? Pripravte sa na to, že ...

Rozmýšľate o nevere? Pripravte sa na to, že ...

Pri slove nevera sa mnohým ľuďom v očiach objavia plamienky vzrušenia a spomenú si na všetko krásne, čo prežívali na začiatku vzťahu so svojimi partnermi.

Lenže nevera v reálnom živote, najmä po jej odhalení, patrí medzi najtraumatizujúcejšie situácie, ktoré môžu pár postretnúť. Prečítajte si pozorne nasledujúce riadky, kým sa rozhodnete svoju partnerskú nespokojnosť riešiť práve týmto spôsobom.  

Stratíte dôveryhodnosť

Nebuďte naivná! Aj keď sa budete akokoľvek snažiť utajiť svoj románik, raz príde okamih, že sa prevalí. Niekto vás niekde s niekým uvidí alebo si ľudia všimnú, že sa s vami niečo deje. Nikdy neviete, kto koho pozná a ako sa vaša nevera dostane na svetlo sveta. Niekedy sa to stane relatívne rýchlo, inokedy sa vám to bude dariť ututlať dlho, ale nie navždy.

Váš kredit dôveryhodnosti spľasne ako bublina. Za vaším chrbtom sa rozohrá hra, ktorá vám ublíži ľudsky a možno i profesionálne. Ľudia majú radi informácie typu: „Počula si, že Anička podvádza svojho muža so susedom Milanom?“ A vaša vážnosť sa stratila.

Prídu výčitky a pocit viny

Aj keď váš partnerský vzťah mal trhliny a milenecký vzťah bol korením vášho života, časom vás dostihnú výčitky a pocity, že to, ako ste to celé urobili nebolo fér. Pocit viny zohráva veľmi dôležitú úlohu v tom, ako sa budú vyvíjať vaše ďalšie vzťahy, aké bude vaše správanie, ale aj vo vašej ďalšej kariére.

Stratíte dôveru a pozíciu v rodine i vo vzťahu
Ako náhle sa vaša nevera prevalí, bez ohľadu na to, z akých dôvodov ste sa pre ňu rozhodli, vždy budete tá, ktorá podvádzala. Neverou riskujete, že prídete o svoju pozíciu dôležitosti a dôveryhodnosti vo vlastnej rodine. Problém je horúci najmä vtedy, ak máte deti, pretože riskujete, že u nich klesnete na cene. Zároveň negatívne poznamenáte aj ich budúce vzťahy a odovzdáte im veľmi zlý príklad toho, ako sa majú riešiť problémy v partnerskom vzťahu. Môže sa stať, že aj po dlhých rokoch vás deti obvinia zo zlého výberu partnerov či nenaplnených životov.

Nezbavíte sa spochybňovania
Aj keď vám partner odpustí a s pomocou odborníka prekonáte problém, váš vzťah už nikdy nebude ako predtým. Obnovenie dôvery môže trvať roky. Aj keď sa budete akokoľvek snažiť, nemôžete sa čudovať, že váš partner vždy bude na pochybách.

Nevyhnete sa zvýšenej kontrole

Kým sa s partnerom dostanete do fázy, že vám začne opäť dôverovať, musíte pochopiť a strpieť určitú dávku kontroly. Pokiaľ stojíte o druhú šancu, nasledujúce obdobie nebude pre vás vôbec jednoduché. Pripravte sa na to, že budete musieť pokorne odpovedať na rôzne otázky a aspoň v začiatkoch zdôvodňovať každý svoj krok.

Strata vlastnej hodnoty
Niektorí ľudia veľmi ťažko nesú, že podviedli toho druhého. Prestanú si sami seba vážiť, stratia úctu k sebe samému. Nemôžu sa vyrovnať s faktom, že svojho partnera zradili. V tomto prípade nevera a jej dôsledky zasahujú do vlastnej hodnoty človeka a spájajú sa so sebazničujúcimi myšlienkami.

Začnete trpieť fyzickými problémami
Fyzické problémy sú ďalšími následkami nevery. Môže dochádzať k poruchám spánku, migrénam, žalúdočným problémom a mnohým iným problémom. Veľmi citlivo na danú situáciu reagujú aj ostatní členovia rodiny, zvlášť sa to prejaví u detí. Ony síce nevedia, čo sa medzi rodičmi deje, ale cítia to. Môže u nich dochádzať k horšej sústredenosti, poruchám spánku, pomočovaniu. Následne sa môžu objaviť problémy v škole, dochádza k zhoršeniu prospechu, môžu sa pridať aj problémy s autoritami.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Rozvod"

Poradňa