Rozvedená na Vianoce: Kde bude oslavovať vaše dieťa?

Rozvedená na Vianoce: Kde bude oslavovať vaše dieťa?

Vianoce majú prívlastok „rodinné sviatky“. A práve preto je, paradoxne, počas dní radosti, hojnosti a pokoja najviac smutných duší, ľudí, ktorí upadajú do hlbokého smútku, alebo dokonca do ťažkých depresií, pretože si viac ako inokedy uvedomujú svoju samotu, alebo neúplnosť svojej rodiny.

Následky
Jedným z dôvodov na obdobnú náladu počas „najkrajších sviatkov“ v roku je aj rozvod a jeho následky, ktoré rodičia a deti pociťujú najmä na Vianoce. Psychológovia odporúčajú, aby sa počas nich rozvedení partneri nasilu nespájali len kvôli deťom. Zbytočne do nich opäť vlejú nádej, vytvoria ilúziu šťastnej rodiny a na druhý deň sa všetci prebudia do krutej reality.

Ale hoci by psychológovia odporúčali presný opak, vo väčšine prípadov nie je možné, aby si bývalí manželia sadli na Štedrý večer za jeden stôl bez toho, aby sa neurážali, krivo na seba nepozerali, alebo, minimálne, nevytvorili v domácnosti také dusno, že tým pokazia sviatky komplet celej rodine a urobia tak viac škody ako úžitku. A preto si deti na Vianoce musia podeliť.

Kedy ku komu?
O tom v konečnom dôsledku rozhodne súd. Niektorí rodičia sa však na prázdninách a sviatkoch dohodnú omnoho ťažšie ako na rozdelení majetku. Matka ich chce mať na Vianoce u seba, pretože práve ona vytvára teplo domova, celý rok sa o nich intenzívne stará a aspoň na Vianoce si s nimi v pohode chce vychutnať rozprávky, raňajky, hrať hry, na ktoré počas roka nemá čas, čítať si rozprávky, navštíviť babky a hlavne, byť očitým svedkom ich nefalšovanej radosti pri otváraní darčekov.

Otec si však tiež nárokuje na sviatky so svojimi deťmi, s ktorými počas roka trávi podstatne menej času ako ich matka. Chce si vychutnať ich smiech, vyblázniť sa s nimi, vziať ich na výlet a byť pri tom, ako sa po večeri vrhnú na svoje vianočné prekvapenia previazané krásnymi stuhami. Obaja rodičia ich chcú rovnako.

Kto z nich má na to všetko väčšie právo, kto si viac zaslúži, byť so svojimi deťmi? Jednoznačná odpoveď neexistuje. Súd vo väčšine prípadov rozhodne v prospech matky, ktorá ich má 24. decembra. Ďalšie dva vianočné dni si ich buď delia, alebo idú k otcovi.

Čo robiť, aby ste sa nezbláznili?
S týmto rozhodnutím sa však len máloktorá žena v pohode zmieri. Chce ich mať celý čas, až do Štefana. Vari si to nezaslúži? Bez ohľadu na to, či im bude pohodlnejšie doma, alebo u otca, aj on má na ne nárok a právo stráviť s nimi časť Vianoc. Vám teda nezostáva nič iné, len sa s tým zmieriť. Vravíte, že to nie je také ľahké? Nikto od vás nečaká, že bývalému manželovi poďakujete za to, že ich od vás berie preč, ale nemá zmysel trápiť sa a trhať si vlasy.

Nezabudnite, že každá nálada, ktorú prežívate sa prenáša i na deti. Skúste tento čas, keď sú deň, dva bez vás a vy bez nich využiť tak, aby ste to zvládli čo najmenej bolestne. Vopred si dohodnite stretnutie s kamarátkami, kolegynkami, či súrodencami. Naplánujte si dámsku jazdu, alebo rodinnú lyžovačku bez detí.

Ak sa vám nechce z domu päty vytiahnuť, tak sa pustite do čítania kníh, ktoré vám priniesol ešte minuloročný Ježiško a vy ste ich nestihli ani len otvoriť. Pozvite k sebe známych, susedky, niečo dobré uvarte, pozrite si spolu dobrý film a donekonečna sa rozprávajte, spomínajte a plánujte akcie do nového roka, pri ktorých si budete život užívať, napriek tomu, že sa jedna jeho kapitola dosť smutne uzavrela práve rozvodom.

Autor: bb
Foto: Profimedia

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Špunti"

Poradňa