Rýchlo a lacno: Ako zlikvidovať plesne podomácky?

Rýchlo a lacno: Ako zlikvidovať plesne podomácky?

Ak sa vyskytne pleseň v rohu miestnosti, použite zmes sódy bikarbóny a octu. Touto zmesou nastriekajte miesto, kde sa vyskytla, nechajte pôsobiť približne hodinu a zotrite vlhkou handričkou.

Tak isto sa osvedčil čajovníkový olej. Zmiešajte 2 lyžičky čajovníkového oleja a 1 pohár vody. Zmes prelejte do rozprašovača, ešte raz dobre pretrepte a postriekajte miesta napadnuté plesňou. Nechajte vyschnúť. Pleseň zotrite až po dvoch dňoch, aby mal olej čas pôsobiť.

Čitateľka Helena, Turčiansky Michal


VEDELI STE, ŽE...
… plesne ohrozujú vaše zdravie – vylučujú toxíny, ktoré spôsobujú alergie a kožné ochorenia? Ak si všimnete vo svojej domácnosti stopy po plesniach, okamžite to riešte. Nie je to len chybička krásy na dokonale vymaľovanej stene.

Univerzálny čistiaci prostriedok
Sóda bikarbóna nestojí veľa a je veľmi účinná pri likvidovaní špiny v domácnosti. Preto neváhajte a využívajte ju pri upratovaní kychyne a kúpeľne bez obáv. Môžete ňou pravidelne čistiť napríklad vaňu, kachličky či dlaždice. Jednoducho nasypte na povrch, pošúchajte handrou alebo hubkou a dôkladne opláchnite čistou vodou. Sóda bikarbóna výborne vyčistí aj zafarbené vnútro šálky od kávy a čajovej kanvice. Urobte si pastu zo sódy a z kvapky vody a vyčistite ako zvyčajne. Keď nemáte sódu, môžete použiť aj soľ.

BÁJEČNÝ TIP

Ostali vám v garáži olejové škvrny? Nič to, nasypte na tieto miesta sódu, nechajte chvíľku pôsobiť a potom už stačí len vyšúchať mokrou kefou.

Autor: Zuzana Petrovičová
Foto: Shutterstock.com

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Domáce práce"

Poradňa