Sexy speváčka Lina Mayer: Prečo sa vzdala kariéry modelky? (VIDEO)

Sexy speváčka Lina Mayer: Prečo sa vzdala kariéry modelky? (VIDEO)

Objavila sa pred desiatimi rokmi v semifinále SuperStar, no preslávila už až skladba Personal Sky, ktorá bola najhranejšou v slovenských rádiách, účinkovala v šou Tvoja tvár znie povedome a vzali ju do známej acapely, pritom debutový album vydala len pred mesiacom. Popová hviezda Lina Mayer alias Karolína Majerníková (35).

Ste čoraz známejšia speváčka. K akému zamestnaniu ste inklinovali pôvodne?
Keď som sa rozhodovala, čo budem študovať, nemala som konkrétnu predstavu o budúcnosti. Zaujímala ma síce psychológia, no už odmala som tancovala, hrala na husliach, potom prišla hudba a spev.

Viedla vás k umeniu rodina?
Nie, nepochádzam z umeleckej rodiny, čiže múzické umenia neprichádzali do úvahy, ani mi nenapadli.

VIDEO: Báječná minútka s Linou Mayer

 

Napokon ste vyštudovali slovenčinu a estetiku. Čo vás viedlo k tomuto odboru?
Po dvoch rokoch na manažmente som sa rozhodla pre túto kombináciu. Otvára mi to aj možnosť vzdelávať deti a mladých ľudí, čomu by som sa rada v budúcnosti venovala. Myslím si, že práve od novej generácie závisí, ako sa bude náš svet vyvíjať.

V skorších rokoch ste tancovali latino. Fanúšikovia vás dokonca poznajú z veľkej českej šou Stardance. Ako si spomínate na to obdobie?
Od detstva som tancovala štandardné aj latinsko-americké tance, podarilo sa mi dosiahnuť medzinárodnú kategóriu. Priviedla ma k tomu staršia sestra a som veľmi rada, že ma v tom odmala podporovali rodičia. Bol to úžasne strávený čas, veľa pohybu, hudby, priateľstiev... Tancu sa už aktívne nevenujem, no dal mi mnoho. Naučil ma vytrvalosti, cieľavedomosti a priviedol ma k milovanej hudbe.

FOTO Zora Czoborová v horúčavách pri mori: Všetci mali sandále a ona? Pozrite, čo si obula!

Vaša hudba znie medzinárodne. Máte ponuky aj zo zahraničia na spoluprácu či vystúpenia?
Keďže moje skladby sú v angličtine, je výhodou, že mi rozumejú aj vonku. Áno, niekoľko ponúk prišlo. V dnešnej internetovej dobe je ľahké niekoho osloviť na spoluprácu, no ak sa chcete dohodnúť s niekým skutočne zaujímavým, je to aj otázka silného manažmentu.

Ste výrazný fotogenický typ. Oslovujú vás aj na modelingové zákazky?
Ešte na základnej a strednej škole sa mi zopárkrát stalo, že ma na ulici oslovili ľudia z modelingových agentúr. Ja som sa však na povolanie modelky veľmi necítila. Viac som túžila po tom, aby ľudia ocenili niečo, čo dokážem, nielen to, čo je istým spôsobom dané.

Je podľa vás náročné sa na Slovensku presláviť? Čo k tomu človek potrebuje najviac?
Záleží na tom, akú slávu máte na mysli. Na titulky bulvárnych plátkov talentu veľa netreba. (Smiech.) Nejde mi ani tak o slávu, skôr o uznanie. Chcem byť dobrá v tom, čo robím. Viem, že stále je čo zlepšovať a že v slovenských podmienkach to neraz nie je jednoduché. Ale robím to preto, lebo hudba ma baví, baví ma aj vidieť radosť v očiach ľudí, ten pocit, keď im môžem dať kus energie.

Majú to známe ženy ťažšie napríklad pri zoznamovaní?
Podľa mňa je to v pohode, podáte ruku a predstavíte sa. Ale asi máte na mysli iné zoznamovanie... Také nevyhľadávam, keďže mám vzťah.

Načo sú najviac zvedaví vaši fanúšikovia? Alebo médiá?
V poslednom čase najmä na to, či už mám album. A dnes môžem spokojne odpovedať, že áno, keďže v apríli sa mi ho podarilo vydať. Najprv som síce šla cestou singlov, lebo dnes sa albumy nekupujú ako kedysi. Ľudia si stiahnu skladbu cez mobilnú aplikáciu a je to. Ale nakoniec som rada. Takto mám celú doterajšiu tvorbu pre svojich fanúšikov pekne pokope.

Na rovnomenný debutový album vás štýlovo a elegantne nafotil Lukáš Kimlička. Ako prebieha takéto fotenie a koľko to trvalo?
Neverila som, že s Lukášom niekedy budem pracovať! Je to veľmi pohodový a milý človek, a také bolo aj fotenie. Nie vždy sa cítim pred objektívom ako ryba vo vode, ale tentoraz to tak bolo. Lukáš má oko a vkus. S výsledkom som veľmi spokojná, pôsobí to žensky a trochu tajomne, a to ma na tom baví.

K akej hudbe ste inklinovali kedysi, časom a dnes?
To je rôzne, od žánrov až po umelcov. Vďaka tancu som si obľúbila klasiku, ako je Etta James, Frank Sinatra či Shirley Bassey... Na strednej som objavila Linkin Park, neskôr to boli Coldplay, Norah Jones, Jamie Cullum, všetky tie „veľké speváčky“. Počúvala som kadečo, dokonca aj Metalicu. Rôznorodosť je na hudbe fascinujúca. Teraz uprednostňujem najmä pop, rock a indie. Rada objavujem aj umelcov, ktorých v rádiu až tak nepočuť.

Popovú hudbu mnohí považujú za úplatnú väčšinovému poslucháčovi. Čo je podľa vás najsilnejšou vlastnosťou dobrého popového hitu?
Pop je občas podhodnocovaný žáner. Vytvoriť hudbu, ktorá sa zapáči širokej verejnosti a ešte má isté kvality, nie je jednoduché. Mňa pop baví, melodicky sa vyvíja, navyše si môže čo-to požičať z iných žánrov. Nie je komplikovaný ako džez, no vymyslieť jednoduchú spevavú melódiu môže byť práve to komplikované.

Ako vzniká hit z dielne Liny Mayer?
V prvom rade nikdy neviete, či sa skladba preslávi. Ale keď zložím skladbu a potom si ju stále pohmkávam, môže to byť dobrý signál. Je to rôzne, väčšinou vznikne melódia, ktorá vo mne evokuje nejakú emóciu, a tú zapracujem do textu. Hlavne nie som typ, ktorý skladá z donútenia, musí ma kopnúť múza. Stalo sa mi, že mi napadol text aj v spánku...

Ako sa začala spolupráca s uznávanou acapelou Fragile a v čom je pre vás výnimočná?
Bola som párkrát na ich koncerte, dali sme sa do reči s Braňom Kostkom a vypýtal si moje nahrávky. Vtedy som netušila, že hľadajú ďalšiu členku. O pár mesiacov sa mi ozvali, že ma vybrali z viacerých speváčok. Dovtedy som s takým typom spevu nemala žiadnu skúsenosť, je to pre mňa škola a „fitko“ pre hlasivky, keďže často koncertujeme. Všetko je len o hlasoch a teda niet sa za čo schovať. Som rada, že ma prijali, je to niečo iné, ako spievať s kapelou. Ich koncerty sú veľmi špecifické a veselé.

Čo plánujete na leto?
Leto budem mať pestré. Okrem koncertovania sa určite chystám niekam k moru, lebo milujem vodu. Rada by som sa pozrela do Španielska, no uvidím, kam to nakoniec bude.

Aká je ideálna letná dovolenka? S vyloženými nohami alebo dobrodružstvo?
Nie som typ, ktorý dokáže celé dni len vylihovať na pláži, rada spoznávam nové kultúry, mestá, históriu, vnímam atmosféru. Ideálna je kombinácia vody a zážitkov.

Kde vo svete ste boli najďalej?
Zatiaľ USA, čo sa týka presných kilometrov, tak v Las Vegas. Bol to zážitok - milión svetiel, dokonca som videla Copperfielda! Opačnú stranu sveta som zatiaľ neprebádala a dúfam, že sa mi to niekedy podarí. Je úžasné, aká je naša Zem rozmanitá!

Cestujete aj po Slovensku?
Áno, tiež sa chystám stráviť trošku viac času s rodinkou, milujem svoje krstniatka. Určite vymyslíme nejaký spoločný výlet, napríklad do hôr.

Pochádzate z Košíc, no kde sa vyskytujete väčšinu času?
Prakticky asi všade. S Fragile mávame koncerty po celom Slovensku, ale aj v Česku. Mnohokrát som dochádzala z Košíc, no bolo to časovo náročné, preto už dva roky žijem v Bratislave.

Sme v Báječnej Žene. Aká je báječná žena podľa vás?
Taká, ktorá je v harmónií so sebou a so svetom. Prijala samu seba so svojimi kladmi aj zápormi. Je priateľská, veľa sa smeje. Nebojí sa objavovať, hľadať, skúšať - je otvorená svetu. Prajem všetkým čitateľkám, aby takú ženu v sebe objavili...

Skromná, a predsa diva
Naživo aj vo vyjadreniach pôsobí Karolína skromne. „Mamka nás so súrodencami vždy k tomu viedla, s chválou sa u nás veľmi nepreháňalo,“ priznáva speváčka. Ako teda zo seba dokáže vydolovať tú divu, ktorou je na pódiu, ide jej to vždy samovoľne? „Vnímam energiu hudby a sústredím sa len to, čo chcem odovzdať, ide to samo, rovnako ako pohyb.“

Ako Lina priznáva, paradoxne bola vždy ostýchavým dieťaťom, aj keď po celý život vystupuje pred ľuďmi - či už na pódiu, alebo na parkete. To by však nepovedali diváci zábavnej speváckej TV šou Tvoja tvár znie povedome, v ktorej predviedla skladbu od Adele či víťazky Eurovízie Loreen. Ktorú interpretku bolo pre Karolínu najťažšie zaspievať? „Napadajú mi začiatky, keď som sa učila na veľkých speváčkach ako Mariah Carey či Whitney Houston. Vtedy to bol pre mňa tvrdý oriešok, ešte som tak nevedela pracovať s hlasom, no dookola som to skúšala...“

Aká je v skutočnosti?
LINA vyzerá priam o desaťročie mladšie. Je útla, hĺbavá a tajomná. Aj navonok prežaruje jej umelecká duša. V súkromí sa netvári vyzývavo ani extravagantne, no na pódiu sa rozletí ako pestrofarebný motýľ.

Autor: Bona Ondrášková
Foto: Lýdia Czakó

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Úspešné ženy (aj muži)"

Poradňa