Signály, že vás partner nadmieru kontroluje

Signály, že vás partner nadmieru kontroluje

V partnerskom vzťahu je prirodzené, že chcete o sebe vedieť čo najviac a chcete spolu tráviť čas. Lenže niekedy to vie prerásť do abnormálnej kontroly, založenej na žiarlivosti alebo potreby mať vo vzťahu moc. Ako spoznať, kedy už prirodzená zvedavosť prerástla do neakceptovateľnej kontroly?  

Izoluje vás od rodiny a priateľov
Ak vstúpite do partnerského vzťahu, je pochopiteľné, že trávite menej času so svojou rodinou a známymi. Túžite byť po boku človeka, ktorého ľúbite čo najviac, a preto mu venujete veľa času. Pokiaľ však zistíte, že práve partner vás od trávenia času s inými ľuďmi odrádza, musíte spozornieť. Ak vám vytýka, že ste zase volali so sestrou, navštívili rodičov a sonduje, o čom ste hovorili, ak vám prízvukuje, že si nepraje, aby ste sa kontaktovali so susedou, pretože vám určite rozpráva bludy a ovplyvňuje vás, je čas zvážiť opodstatnenie takého vzťahu.

Jediný, s kým sa máte radiť je on sám
Jednoznačným znakom, že partnerov vplyv na vás je toxický je ten, že vás presvedčil, že on je jediný, kto vám dokáže pomôcť a už sa nepotrebujete s nikým iným o svojich problémoch radiť. Vytesnil všetkých ľudí, ktorých ste predtým mali radi a pasoval sa do pozície spasiteľa, ktorý jediný má ten správny názor? V takom prípade ide o silnú formu izolácie, na ktorú by ste si mali dať veľký pozor.

Naučil vás neustále sa za všetko ospravedlňovať
Schopnosť ospravedlniť sa je dôležitým prvkom korektného správania sa v partnerskom vzťahu. Všetko však musí mať svoje hranice. Určite by nemalo byť pravidlom, že sa bude ospravedlňovať vždy iba jeden z partnerov a takmer za všetko. Najmä nie v situáciách, v ktorých si nie je ani len vedomý, za čo by sa mal vlastne ospravedlniť. Problém vzniká i vtedy, ak za chýbajúce ospravedlnenie prichádza od partnera nejaká forma trestu.

Ak svoju lásku voči vám podmieňuje
Kto by netúžil, aby ho partner miloval stále silnejšie a silnejšie? No nesmie sa to diať na úkor vydierania. Vety typu: „Budem ťa milovať viac, keď... alebo „Nikdy sa ma nezbavíš“, neveštia nič dobré. Ako náhle vám partner predostiera, že vás bude milovať, no najprv musíte urobiť to a to alebo nesmiete robiť to a to zaváňa manipuláciou a kontrolou vášho správania.

Ak tvrdí, že vždy má pravdu iba on
Ak je pre vás každá hádka trestom, pretože v nej nemáte priestor, aby ste povedali svoj názor, respektíve, ak ho poviete, hneď je zmietnutý zo stola ako nesprávny, pravdepodobne žijete s manipulátorom, ktorý nepripúšťa, že by mohol mať pravdu aj niekto iný ako on. Ak vás neustále presviedča, že jeho názor je správny, tlačí na vás, aby ste prijali jeho videnie sveta a to, čo hovoríte a robíte vy je nesprávne, snaží sa vás ovládnuť. Odtiaľ je už iba krok k tomu, aby ste začali o sebe pochybovať, prestali veriť svojmu úsudku a podľahli jeho tlaku. Veď predsa o to mu ide.

Správa sa k vám ako k dieťaťu
Keď ste boli tínedžerkou, je pochopiteľné, že ste museli dodržiavať nejaké pravidlá určené rodičmi, ktoré sa týkali napríklad večierky, kde a s kým budete a podobne. V prípade, že sa podobné praktiky usídlia v partnerskom živote, je to problém. Ak vás partner lustruje, kedy, kde, s kým, ako dlho a prečo ste sa stretli, ak vás kontroluje, že dnes vám cesta z práce trvala o 15 minút dlhšie ako obvykle, tak kde ste boli, ide o formu extrémnej kontroly, ba
až posadnutosti, čo deštruktívne vplýva na dôveru vo vzťahu.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Rodinný život"

Poradňa