Silná ženská aróma: Čo robiť, keď sa "tam dolu" cítite?

Silná ženská aróma: Čo robiť, keď sa "tam dolu" cítite?

Ženský alebo vaginálny zápach, je zvyčajne nepríjemný pach, ktorý sa vyskytuje ako symptóm rôznych vaginálnych ochorení, vrátane bakteriálnej vaginózy, trichomoniázy či panvového, zápalového ochorenia.

Silná ženská "vôňa" vzniká z problémového vaginálneho výtoku. Za normálnych okolností výtok vymýva staré bunky z pošvy, nemá silnú vôňu a má mliečny alebo číry vzhľad. Avšak, keď sa zmení rovnováha zdravých baktérií prítomných v pošve, následné zmeny môžu vyvolať objavenie sa ženského zápachu.

Za normálnych okolností, nikto nedokáže špecifikovať z vášho okolia žiadny pach zo ženskej pošvy. Cítite ho iba vy sama. Zdravá vagína nevonia nijako. Je bežné, že ženy v plodnom veku, majú rôzne množstvo výtoku z pošvy. Táto sekrécia je nutná, aby bola vaša vagína vlhká, čistá a bez baktérií, ktoré môžu spôsobiť infekciu.

Ak si všimnete výrazné zmeny, netradičnú štruktúru, zmeny vo farbe, kontaktujte svojho lekára. Pokiaľ sa objaví ešte vaginálne svrbenie, pálenie a podráždenie alebo špinenie, neodkladajte návštevu gynekológa. Ak váš pošvový výtok spadá do sféry „normálny“, napriek tomu cítite pach, zbavíte sa aj toho minima použitím niekoľkých jednoduchých tipov.

Pošva by sa mala umývať čistou vodou. Použitie mydla a klasického sprchového gélu môže narušiť rovnováhu flóry v pošve. Používajte iba intímne gély a neobliekajte si nohavičky na mokrú vagínu. 8 tajomstiev o vašich intímnych partiách. Vyhnite sa "maskovaniu" zápachu intímnym parfumom. Možno sa budete tak cítiť čistejšie, ale vaginálny výtok tým nezmizne, bude ešte horší. Zničíte tak množstvo užitočných baktérií v pošve a začnú sa vám miešať rôzne pachy.

Používajte kondóm vždy, keď máte sex! Kondómy vás chránia pred pohlavne prenosnými chorobami, ktoré môžu spôsobiť infekciu a zapáchajúci výtok. Ak používate pesar, vyčistite ho zakaždým, keď ho použijete. Nekupujte si bielizeň vyrobenú z hodvábu alebo nylonu, tieto tkaniny neprepúšťajú vzduch ako bavlna. Zvýšené potenie znamená výraznejší ženský pach. Podobne sa vyhnite noseniu tesne priliehajúcich nohavičiek.

Autor: maj
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa