Dilema moderných ľudí: Single alebo svadba?

Dilema moderných ľudí: Single alebo svadba?

Manželstvo odkladá čoraz viac ľudí. Kedy je správny čas na založenie rodiny? Sociológovia tvrdia, že 21. storočie je storočím singles. Podľa mnohých výpočtov na svete žije po roku 2010 takmer polovica ľudí mimo manželstva!

Nedá sa štatisticky vyjadriť, či životu single viac prepadajú muži alebo ženy. No podľa výsledkov európskej štúdie PARSHIP ženy ľahšie zvládajú život bez partnera. V Anglicku napríklad až 28 percent žien povedalo, že sú ako single absolútne šťastné. Ženský európsky priemer je asi o 10 percent nižší. No spokojných mužov single je iba 16 percent.

Vedeli ste, že...
... v Európskej únii žije vyše štvrť miliardy žien, asi štvrtina z nich má menej ako 25 rokov? Na 105 žien pripadá 100 mužov.

Kto je single
Zdá sa vám, že pojem single je príliš široký? Veď v určitých životných cykloch sa môže každá z nás ocitnúť v situácii, že aj dlhšie obdobie žije sama. Podľa niektorých sociológov sú single iba muži a ženy, ktorí nechcú vstúpiť do manželstva, pretože im samostatný život viac vyhovuje. Podľa tohto tvrdenia ste zo skupiny single vylúčená, ak ste napríklad osamelá matka alebo žijete sama z presvedčenia, nie z nedostatku príležitostí.  

Najprv zábava, potom rodina
Väčšina mladých ľudí v súčasnosti odkladá vážny vzťah buď pre kariéru, alebo pre spôsob života. Mnohí z nich totiž vyrastajú či vyrastali v nekompletných rodinách a majú o vzťahoch veľmi zidealizované predstavy, ktorým nikto a nič nevyhovie. Alebo si chcú najprv užiť život – cestovať, byť nezávislými, prípadne si zariadiť vlastné bývanie. Často sa nevedia rozhodnúť, kedy je správny čas skončiť so životom single a stávajú sa večnými starými mládencami alebo dievkami. No nájsť ten správny čas je ťažké, aj keď máte stáleho partnera (partnerku), stačí sa poobzerať po okolí alebo porozmýšľať nad vlastným mnohoročným vzťahom, ktorý sa nikam neposúva.

Vzorec zasnúbenia

O svadbe snívame najmä my ženy, no je dokázané, že aj muži vedia byť poriadne romantickí, najmä ak majú pocit, že našli tú pravú. A práve nerozhodní romantici a romantičky hľadajúci večnú lásku sa potešia zo zaujímavého objavu vedcov.

Austrálsky matematik Tony Dooley zverejnil rovnicu, v ktorej si môžete vyrátať správny vek, kedy sa zamilovať a uvažovať o svadbe. Rovnica s prívlastkom „vzorec zasnúbenia“ berie do úvahy vek, kedy ste začali hľadať dlhodobý vzťah, a najvhodnejší vek, kedy by ste mali vstúpiť do manželstva.

1/ Zvoľte si vek, o ktorom si myslíte, že by ste chceli mať svadbu, nazvite ho „n“.
2/ Vyberte si vek, v ktorom najskôr chcete začať hľadať alebo ste začali hľadať možného snúbenca či snúbenicu, „p“.
3/ Odčítajte p od n (n – p) a výsledok vynásobte číslom 0,368.
4/ Pripočítajte číslo „p“.
5/ Výsledkom je optimálny vek, kedy by ste mali uvažovať o svadbe.

Aj keď zákon pravdepodobnosti nie je najromantickejším predpokladom svadby, rovnica má 37-percentnú úspešnosť. Môže vám poslúžiť ako pomôcka na určenie správnej chvíle, keď treba „seknúť“ so životom single a začať brať veci vážne.

Autor: Zuzana Petrovičová/Báječná ŽENA
Foto: Shutterstock.com

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Svadba"

Poradňa