Sirupy, čaje a šťavy vyliečia všetky bežné choroby: Naučíme vás ich pripravovať

Sirupy, čaje a šťavy vyliečia všetky bežné choroby: Naučíme vás ich pripravovať

ODVAR, NÁLEV ALEBO VÝLUH?
Je v tom azda nejaký rozdiel? Spomenuté metódy majú spoločný cieľ: extrahovanie aktívnych látok z rastlín ich namáčaním vo vode. Líšia sa len rastlinným materiálom (stonky, kvety, listy, kôra), časom prípravy a teplotou vody. Celková účinnosť už závisí od vybraných rastlín. Príroda ich ponúka veľa takmer na každú chorobu: nespavosť, tráviace problémy, kožné problémy, poruchy krvného obehu, bolesti v krku.

Spôsob prípravy
Odvar

Pri príprave odvaru vložte do studenej vody tvrdé časti rastlín (korene, stonky, kôru), zmes priveďte do varu a nechajte niekoľko minút vrieť. Potom ju prefiltrujte. Tvrdé časti rastlín sú najodolnejšie, preto je na extrahovanie aktívnych látok potrebné dlhšie ich variť.

Nálev
Pri jeho príprave sa využívajú krehké časti rastlín (kvety a listy). Tie už nemusíte variť – ich aktívne látky sú menej stabilné. Keď ich prelejete vriacou vodou, nechajte ich niekoľko minút lúhovať, potom ich prefiltrujte.

Výluh
V tomto prípade sa rastlinné časti máčajú v studenej vode zvyčajne niekoľko hodín. Často sa pripravuje výluh v spojení s odvarom či s nálevom, aby ste z jednej rastliny extrahovali rôzne aktívne látky.

SIRUPY
Najčastejšie chodíte po sirup do lekárne, ale prečo sa nepustiť do jeho výroby a rôzne bolesti v krku nezaháňať vlastnou lahôdkou? Ale pozor, pre vysoký obsah cukru ich konzumáciu obmedzte.

Spôsob prípravy
Nakrájané ovocie vložte do sitka s plátnom a vytlačte šťavu. Pridajte cukor (rovnakú váhu, akú má odstredená šťava) alebo med (polovičnú váhu šťavy) a za pravidelného miešania varte, kým nedocielite charakteristickú sirupovú konzistenciu. Nechajte vychladnúť. Ak máte odšťavovač, môžete ho použiť.

BYLINKOVÉ MEDY

Púpavový alebo sedmokráskový med nie je med vo svojej podstate, ale vďaka podobnej konzistencii sa pomenovanie tak vžilo, že ich už nikto inak nenazve. Púpavový med sa odporúča užívať proti kašľu a nádche. Pozor, nie je vhodný pre alergikov. Sedmokráskový urýchľuje metabolizmus, posilňuje imunitu a podporuje vykašliavanie.

Začína vás bolieť hrdlo, kašlete? Porazte ťažkosti domácimi liečivými cukríkmi

Spôsob prípravy
Ráno nazbierajte 250 kvetov púpavy. Zbavte ju hmyzu a zalejte litrom vody. Pridajte nakrájaný citrón (poriadne umytý alebo v biokvalite). Zmes varte 15 minút miernym varom a nechajte do druhého dňa odstáť. Výluh zlejte cez plátno do hrnca, pridajte cukor a varte, kým nezhustne. Horúci med nalejte do pohárov a zatvorte. Sedmokráskový med sa pripravuje rovnako, len kvetov musí byť na liter vody až 500. Z tohto množstva vyrobíte asi 40 g výrobku.

VODA NA BOĽAVÉ BRUCHO
Zelený íl sa najčastejšie používa na pleťové masky. Dá sa však aj piť — a má blahodarné účinky! Uľavuje od bolestí žalúdka, reguluje pohyb čriev, pôsobí proti hnačke, pomáha zmierniť nafukovanie. Pri chronických črevných problémoch si dajte ráno za pohár a navštívte lekára. Keď vás hnevá žalúdok, pite denne dva poháre. Buďte však opatrné, ak trpíte zápchami, íl by vám mohol priťažiť. Ak užívate nejaké lieky, konzumáciu liekov a ílu oddeľte, aby nenastala nežiaduca interakcia. Zelený íl kúpite v lekárni alebo v predajniach zdravej výživy.

Spôsob prípravy
Večer nasypte do pohára vody lyžičku ílového prášku, nechajte cez noc odpočívať. Ráno po vytvorení usadeniny na dne pohára vodu vypite. Pred vypitím môžete roztok zamiešať, bude účinnejší.

KOKOSOVÁ VODA
Pre športovcov
V zámorí je kokosová voda už dlho obľúbená, u nás si na ňu začíname zvykať až teraz. Je to priehľadná tekutina obsiahnutá v zelených kokosoch. Nie je to kokosové mlieko. Môžete ju kúpiť v obchodoch s biopotravinami.

Použitie
Kokosová voda je bohatá na minerálne látky (najmä na draslík a horčík), preto je vhodná najmä pre športovcov, ktorí potením prichádzajú o množstvo týchto látok. Kokosovú vodu môžete piť pred športovaním aj po ňom. Zaručene vás osvieži.

SLADENÁ A SOLENÁ VODA
Aby telo netrpelo dehydratáciou, napríklad následkom silných tráviacich problémov, použite recept Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorý vychádza z čo najdostupnejších ingrediencií.

Spôsob prípravy

V jednom litri vody (najlepšie priamo vo fľaške) rozpustite 6 lyžičiek cukru a lyžičku soli. Vypite jednu až dve dávky denne, tak najlepšie vykompenzujete straty minerálnych solí i vody.

LAHODNÝ DOMÁCI SIRUP ZO SKOROCELU
Skorocelový sirup patrí k najlahodnejším medicínam proti kašľu, ktorú si kaž- dý pamätá z detstva. Nefunguje len na detský kašeľ, rovnako pomôže aj dospelým. Silice obsiahnuté v ňom urobia z dráždivého kašľa minulosť, urýchlia odkašliavanie a poskytnú úľavu. Na rozdiel od iných sirupov sa tento pripravuje bez vody a nevarí sa. Na jeho výrobu potrebujete len cukor, čerstvo nazbierané listy skorocelu a čistý, sterilizovaný uzatvárateľný pohár.

Načerpajte zdravie a silu na každý deň z tejto nádhernej vecičky!

Spôsob prípravy
Listy skorocelu nastrihajte asi na centimetrové kúsky. Do fľaštičky natlačte dvojcentimetrovú vrstvu skorocelu a na ňu nasypte rovnaké množstvo kryštálového cukru. Takto plňte pohár až po okraj. Posledná vrstva je vždy z cukru. Pohár uzatvorte a postavte na okno. Zo skorocelu sa začne uvoľňovať šťava, ktorá rozpustí cukor. Keď sa vystrčia listy, prisypte opäť cukor a zmes utlačte. O dva mesiace môžete sirup precediť a začať užívať. Skladujte ho v chladničke.

Autor: Báječná žena

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Prírodná medicína"

Poradňa