Škúlenie u detí zmizne samo? Pozreli sme sa na ďalšie mýty o očiach

Škúlenie u detí zmizne samo? Pozreli sme sa na ďalšie mýty o očiach

Aj vám celé detstvo mama i babička tvrdili, že treba jesť mrkvu, aby ste mali zdravé oči? Alebo že nemáte sedieť blízko televízora, pretože si pokazíte zrak?

Takéto a mnohé iné rady sme počúvali azda všetci a možno ich aj vy teraz hovoríte svojim vlastným deťom. Ale zamysleli ste sa niekedy nad tým, či sú skutočne založené na pravde?

Mrkva pre oči
Mrkva je bohatá na vitamín A, ktorý prispieva k výžive sietnice. Nepriamo tak pomáha kvalitnému vnímaniu zrakového vnemu na očnej sietnici, jednoducho povedané kvalitnému videniu.

Vitamín A sa však nachádza v mnohých iných potravinách, ako napríklad v mlieku, syroch, vaječných žĺtkach či v pečeni. Mrkvu sa teda do svojho jedálneho lístka určite oplatí zaradiť a môže prispieť k zdraviu očí, no jej silu netreba preceňovať a je naivné veriť, že konzumáciou tejto zeleniny si zabezpečíme navždy orlí zrak.

Sedenie blízko pred obrazovkou kazí oči
Tento mýtus je dosť hlboko zakorenený v našich hlavách. Nie je pravda, že by ste si sedením príliš blízko pri obrazovke pokazili zrak. Z nadmerného namáhania očí vás však môže rozbolieť hlava.

Dlhé pozeranie do počítača kazí zrak
Podobne  je to aj pri dlhom pozeraní na obrazovku počítača. Je pravda, že z toho môžu byť oči podráždené, objavuje sa častejšie aj ich slzenie, bolesť či štípanie. Je to zvyčajne spôsobené vysušením očnej sliznice kvôli zníženej frekvencii žmurkania a nejde o trvalé poškodenie očí (v zmysle straty zraku, vyvinutie krátkozrakosti či iných vážnejších očných ochorení).

Čítanie pri nedostatku svetla
Ďalšie obľúbené tvrdenie našich rodičov bývalo, aby sme si čítali pri dobrom osvetlení, lebo čítanie v šere nám poškodí zrak. Je to ale mýtus. Dostatok svetla pri čítaní nám umožní čítať dlhšie a lepšie vidieť text. Ak čítame v šere, oči sa skôr unavia, lebo sa viac namáhajú. Zrak sa nám týmto však nekazí.

Nosenie okuliarov alebo šošoviek robí oči závislými od týchto pomôcok
Veľakrát sa môžeme stretnúť s tvrdením, že ak človek raz začne nosiť okuliare či šošovky, jeho oči už budú navždy závislé od týchto pomôcok. Inými slovami, že tieto pomôcky vlastne oči oslabujú a človek postupne preto potrebuje stále silnejšie dioptrie. Ide ale opäť o mýtus. Ľudia, ktorí nosia okuliare či šošovky, časom potrebujú silnejšie dioptrie, ale je to spôsobené spravidla starnutím a prirodzeným zhoršovaním stavu zraku s vekom.

Škúlenie u detí zmizne samo
Veľa rodičov sa utešuje tým, že ak ich dieťatko v jednom, dvoch či dokonca troch rokoch škúli, je to prirodzené a s vekom to prejde. Je síce pravda, že u najmenších bábätiek sa občasné škúlenie môže objaviť a neznamená trvalý stav, u väčších detí už by sa toto podceňovať nemalo.

Ak staršie dieťa škúli, nevyrastie z toho. Je potrebné pri akomkoľvek podozrení na problém, radšej nechať dieťa vyšetriť odborníkovi. Pri skorej liečbe sa stav môže zlepšiť ľahšie ako neskôr.

Autor: Mária
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa