Veď joga je naozaj pre každého. To sa snaží dokázať aj Dana Falsetti, ktorá napriek svojmu veľkému telu učí jogu už niekoľko rokov a je veľmi obľúbenou inštruktorkou, ale aj osobnosťou v oblasti „body-positivity“ (teda pozitívneho prístupu k telu).

Diéty
Dana sa ako mnoho žien dlho trápila diétami, pretože jej telo nevyzeralo tak, ako by chcela. No aj keď sa jej podarilo schudnúť, onedlho sa ozval známy jo-jo efekt a ona bola späť tam, kde začala. Problém totiž bol aj v jej hlave a myslení. Joga jej konečne priniesla to, čo potrebovala – akési vnútorné uvedomenie.

s
Zdroj: Archív

Lenže čoskoro zistila, že bežné joga štúdiá nie sú veľmi pripravené na ľudí s nadváhou a nevedia, ako k nim pristupovať. Na prvej hodine sa skoro rozplakala, lebo sa jej vôbec nedarilo a navyše tam bola jediná s väčšou nadváhou. Mala pocit, že také pózy, aké strúhala lektorka jogy, ona so svojím veľkým telom nemôže nikdy zvládnuť.

Avšak namiesto toho, aby to Danu odradilo, začala hľadať odpovede na svoje otázky a pomaly sa dostala až tak ďaleko, že sa sama stala inštruktorkou jogy. Joga ju okrem iného naučila nevzdávať sa a byť trpezlivou.

fd
Zdroj: Archív

Joga pre „veľkých“
Čoskoro sa ukázalo, že Dana bude vyhľadávanou inštruktorkou jogy – vedela, čo jej telo potrebuje, čomu sa vyhnúť a podobne. A to potrebovali mnohí ďalší ľudia, ktorí sa na bežných lekciách jogy cítili ako mimozemšťania. Ide najmä o ľudí s nadváhou alebo rôznymi telesnými obmedzeniami.

Dana v sebe objavila túžbu podporovať ľudí všetkých tvarov, hmotnosti či farby pleti v tom, aby dokázali prijať samých seba a túžila ukázať, že joga je naozaj cvičením pre všetkých. A tiež, že aj veľké telá môžu byť silné a dokázať úžasné veci. Z Dany sa stala známa osobnosť, ktorá cestuje po svete, písalo sa o nej v mnohých známych magazínoch a na sociálnych sieťach má stotisíce sledovateľov. Dana navyše spustila aj online program jogy dostupný pre všetkých. Videla totiž veľké obmedzenia v dostupnosti jogy pre rôzne skupiny ľudí.