Prijať fakt, že má diabetes mellitus a vyrovnať sa s ním, pre ňu nebolo jednoduché. „Najskôr som ho nevnímala ako ochorenie, s ktorým môžem plnohodnotne žiť. Nič som o ňom nevedela a ani som nepoznala nikoho, koho postihlo,“ začína svoje rozprávanie Janka.

Prečo ja?
Z choroby najskôr vinila samu seba. Vyčítala si sladkosti, myslela si, že ho spôsobili. A za cukrovku sa hanbila, inzulín si chodila pichať na toaletu. Postupne však spoznala ľudí, ktorí napriek diabetu športovali, boli úspešní a žili normálny život bez komplikácií. Zistila, že sa to dá, preto dnes Janka diabetes nevníma ako obmedzenie. Športuje, pracuje, zabáva sa. Tak vznikol plán šliapať na bicykli až na Severný pól.

Cukrovkárka Janka na Severnom póle.
Zdroj: Archív

Cesta na sever
„Expedícia Nordkapp, ako sme ju nazvali s kamarátkou Paulínou z Česka, mimochodom tiež diabetičkou, vznikla úplne spontánne,“ hovorí Janka. S Pájou už mali za sebou rôzne adrenalínové akcie. Výstupy do hôr aj dobrodružstvá na bicykloch. A tak keď jedného dňa Pája len tak bez varovania zahlásila, či nezájdu na Severný pól, Janka súhlasila: „Trvalo mi to asi päť sekúnd. Kam sa chystáme, to som si pozrela až neskôr na mape.“