Maud Leonora Menten sa narodila 20. marca 1879 v Port Lambton v kanadskej provincii Ontário. Rodina sa presťahovala do Harrison Mills, kde jej matka pracovala ako poštmajsterka. Maud po maturite študovala fyziológiu na Torontskej univerzite a hneď po promócii začala pracovať ako asistentka v univerzitnom laboratóriu.

Ženy nemali šancu
Maud mala vyššie ambície, ale čoskoro zistila, že v rodnej krajine ako žena nedostane príležitosť viesť samostatný výskum. V roku 1907 odišla do New Yorku do Rockefellerovho inštitútu medicínskeho výskumu, kde jej ponúkli miesto odbornej pracovníčky. Konečne mala prácu, po akej túžila. Na začiatku skúmala na krysách účinky bromidu barnatého na rakovinové bunky a popri tom pracovala v nemocnici pre ženy a deti. Po roku sa však vrátila do Toronta a vyštudovala medicínu. V roku 1911 sa stala jednou z prvých lekárok v Kanade.

Biochemička Maud Menten
Zdroj: Profimedia

Ťažké rozhodnutie
S ďalším diplomom vo vrecku mala Maud viac možností, ale nechcela viesť lekársku prax a po roku sa opäť vrátila k výskumu. Spolu so známym chirurgom Georgom Crilom skúmala acidobázickú rovnováhu počas anestézie. V tom čase sa zoznámila s nemeckým biochemikom Leonorom Michaelisom, popredným expertom v oblasti výskumu pH.