Záhady aktívne vyhľadávajú a skúmajú na miestach, ktoré sú späté s históriou a povráva sa o nich, že tam straší. Otcom myšlienky loviť duchov bol Matej Cích. Ich prítomnosť chcel zažiť na vlastnej koži, a tak začal navštevovať strašidelné miesta. Postupne sa k nemu pridali Baška Vachálková aj Hanka Revayová, najnovšou posilou je kameraman Peter Bolgáč. Skupinu spojilo, že každý z nich zažil nadprirodzeno na vlastnej koži. Preto dnes podnikajú výpravy za duchmi nielen po Slovensku, ale aj do Česka či Rakúska.

Chtiví mnísi

Najnegatívnejším miestom je podľa nich zrúcanina kláštora Mariánska Čeľaď ukrytá v lesoch medzi obcami Veľké Lovce a Podhájska. Donedávna sa vraj na tomto mieste vykonávali satanistické rituály a pravdepodobne sa ich prívržencom nepodarilo odvolať zlého ducha. Za múrmi kláštora sa však odohrávali zverstvá aj v minulosti. V 17. storočí tu mizli mladé ženy, ktoré podľa legiend mnísi - synovia šľachticov -, znásilňovali a kántrili. Preto vraj dnes v kláštore straší...

V kláštore žili mnísi, ktorí podľa legendy s radosťou znásilňovali a kántrili ženy...
Zdroj: archív SGH
V kláštore žili mnísi, ktorí podľa legendy s radosťou znásilňovali a kántrili ženy...

Chcete dôkaz? Môže sa zaň považovať aj stretnutie Bašky s prízrakom neznámej ženy. Počas lovu na duchov ju zazrela spoza rohu. Vlasy mala prehodené cez tvár. Keď bádatelia zašli do kláštora druhý raz, s duchom ženy sa už nestretli. Tvrdia však, že prístroje zaznamenali paranormálne aktivity. Ktovie, možno v kláštore naozaj straší, lebo svedkov nezvyčajných javov bolo v jeho histórii vraj viacero... V kláštore žili mnísi, ktorí podľa legendy s radosťou znásilňovali a kántrili ženy... Pri svojej práci používajú aj takzvaný spirit box. Prístroj, vďaka ktorému počujú odpoveď ducha a jeho hlas.