„Ťahalo ma to za hranice. Chcela som vedieť, ako to vyzerá ,inde´, ale najmä som chcela ísť sama,“ začína svoje rozprávanie Marta. „Bola to vnútorná, veľmi silná túžba niekam ísť.“ Preto počas štúdia na univerzite hľadala štipendijné pobyty. Študovala v rakúskom Innsbrucku, v Maďarsku aj v USA a po skončení školy začala cestovať doslova s nadšením.

„Dnes mám už vlastný cestovateľsko-lifestylový projekt a práve vydávam knihu o trekingu v Himalájach. Takže z hoby a veľkého sna sa napokon stala zodpovedná práca,“ vysvetľuje Marta. Priznáva však, že nie vždy a všade cestovala sama, aj keď práve sólo cesty boli pre ňu tie naj.

Nevyspytateľné horstvo
V Himalájach bola viackrát. „Chodím tam, aby som si dala dobre do tela. Čím viac sa fyzicky zničím, tým viac si psychicky oddýchnem,“ hovorí cestovateľka. V minulom roku nebola v najvyšších horách sveta sama, robila sprievodkyňu šiestim zdatným chlapom.

Študovala v rakúskom Innsbrucku, v Maďarsku aj v USA a po skončení školy začala cestovať doslova s nadšením.
Zdroj: archív M.R.

„V skutočnosti bolo v našom tíme ešte viac mužov, lebo sme mali aj nosičov a troch sprievodcov, z toho dvoch Šerpov. Bol to totiž náročný výstup na najvyšší trekingový vrchol v Nepále – Mera Peak vysoký 6 476 metrov,“ spomína Marta. Dokopy tam teda bolo štrnásť mužov a ona ako vedúca slovensko-českej skupiny.

Výšková choroba
Zrejme ako skupina pôsobili zvláštne, lebo ich sprievodca Lhakpa Šerpa sa im nestačil vynačudovať, aj keď im nič nerozumel. V jedenásty deň dorazili po výstupe v snehovej fujavici do High Campu vo výške 5 850 metrov nad morom. Bol menší, ako čakala. Tvorilo ho asi desať stanov na okraji skaly a ľadovca.

Večer bol ťažký. Podaktorých bolela hlava, preto im Marta rozdala liek proti výškovej chorobe a prikázala veľa piť. Ona sa zobudila na príšernú bolesť hlavy v noci. Dala si tabletku, ale nezabrala. „Bola som veľmi smädná. Vypila som liter vody, ale ani trochu to nepomohlo. Myslela som si, že umriem od smädu...“ Nadránom bola vysušená ako slivka a ubolená. Napriek tomu sa rozhodla, že sa dá na ťažký výstup na vrchol hory. Odchod bol naplánovaný na pol tretiu. Bola ešte tma.