Nečudo. Kataríne je ľúto jej kamarátky, ktorá nedodržiava diétu, a preto má dnes rôzne zdravotné problémy. Nemôže ani otehotnieť. Pozná však aj veľa prípadov, keď rodičia sami nevedomky tlačia deti do objavovania iných chutí, a potom je to ťažké. Ťažká je aj puberta a zažila to aj Katka: „Niekedy som mala obdobie zámerného ochutnávania. Keď som raz niečo ochutnala, bolo to ako závislosť.“ Lebo človek keď si raz niečo dovolí, hneď stráca hranice. Raz si niečo zobne a zrazu sa to stane rituálom, stane sa to lákadlom. Ale mladí ľudia to tak nevnímajú.  

Na rovnaké ochorenie trpí aj Katarínina sestra, tak zdieľali spolu svoj osud a navzájom sa motivovali: „Mali sme trochu odlišný príbeh, pokiaľ ide o diétu. Moja sestra mala v detstve trochu prísnejšiu diétu. Je veľmi akčná, veľa so mnou pracuje, delí sa so mnou o recepty. Je veľmi dobrá kuchárka a pečie najlepší chlieb pre pacientov s PKU v krajine. Keďže sme obe zažívali diétu spoločne, sme si veľmi blízke a poznáme sa, aj keď sme povahovo úplne odlišné. Ja som tá vzdorovitejšia a ona je tá milšia.“

Kateřina Kubíčková
Zdroj: Kateřina Kubíčková
Kateřina Kubíčková

Fenylketonúria je spôsobená génovou poruchou. Ak sú dvaja rodičia nositeľmi génu, môže sa im narodiť dieťa s PKU. Napriek tomu Katarína tvrdí, že jej rodičia nikdy nič také v rodine nemali: „Každý môže byť nositeľom tohto génu bez toho, aby o tom vedel. Ak narazíte na partnera s rovnakým génom, čo je síce malá šanca, ale je, môže sa to stať. Moja sestra aj ja sme takýmto prípadom. A choroba sa môže objaviť možno u štvrtého dieťaťa v poradí, čo máme aj v našej rodine - moja sesternica, ktorá sa narodila ako štvrté dieťa, má túto chorobu tiež,“ vysvetľuje Katarína, ktorá je aj vášnivou cestovateľkou.  

A práve cestovanie môže byť problematické, lebo nie vždy viete, čo vás tam čaká na tanieri. Zažila to aj Katka: „Najväčší problém bol, napodiv, v Taliansku. Talianska kuchyňa je skvelá, ale každý deň majú cestoviny, a tie my nejeme. Najlepšou krajinou bola Čína, mohla by som tam byť dlho, boli tam pre mňa asi najlepšie podmienky, čo sa týka stravovania,“ smeje sa.