Známa spisovateľka pochádza z Bieloruska, svoj život prežila na Ukrajine a dnes pôsobí na Slovensku. Knihy píše už viac ako sedemnásť rokov. V roku 2008 jej vyšla prvotina, román „Čarodol“. Ide o rozprávkový príbeh o Karpatoch a karpatských čarodejníkoch. „Táto kniha je poctou môjmu detstvu, ktoré som prežila v horách - poznám tam každý krík, každý kameň,“ prezrádza Natália. Neskôr pracovala na románe o čase. Problémom však bolo, že jej „Časodejov“ nikto nechcel vydať. V období, kedy jej fantastický príbeh vznikol, podľa jej slov literatúra pre tínedžerov nevychádzala. Vraj bola komerčne nerentabilná - najmä tá od mladého autora.

Natália Ščerba
Zdroj: Natália Ščerba
Natália Ščerba

Chce to nápad

Natáliu už od detstva bavilo písať príbehy a kresliť, tak aj knihu o podmorskom svete, „písala“ v obrazoch. Tvrdí, že všetky jej nápady sú poháňané predstavivosťou a predstavivosť, samozrejme, poháňajú obrazy zo skutočného sveta, z pozorovaní života. „Moje knihy zvyčajne začínajú témou, ktorá ma veľmi zaujíma,“ vysvetľuje autorka. Keď sa zamýšľala nad tým, čo je vlastne čas, dostala nápad na ďalší román: „Výsledkom bolo, že som si uvedomila, že čas je mágia.“

Iná kniha sa zasa zrodila z túžby napísať fantasy príbeh o vesmíre a ukázať, ako silne sú ľudia a vesmír prepojení. A ďalší román? Námet naň vznikol uprostred lesa. „Pamätám si, že keď som tam bola, mala som taký nezvyčajný, radostný pocit. Akoby som otvorila dvere do paralelného sveta,“ prezrádza spisovateľka.