Aj mierne prejavy kovidu môžu mať devastačné dôsledky na zdravie. Vedci hovoria o postkovidovom syndróme. Preto aj keď je druhá vlna pandémie konečne na ústupe, treba byť stále v strehu a pred prípadnou nákazou sa chrániť.

Obyčajná chrípka?

Vlasta Straková z Prahy vie, že závažný obojstranný zápal pľúc u nej spôsobila nákaza koronavírusom, čo potvrdil až tretí PCR test. Takmer dva týždne sa doma trápila s vysokými horúčkami a užívala antibiotiká. Nezaberali. Pomohli jej až v nemocnici, ale úplne sa doliečila až v kúpeľoch, kde potrebovala špeciálnu starostlivosť. Hovorí: „V polovici októbra to vyzeralo, že mám obyčajnú chrípku. Mala som teplotu a kašľala som. Ale keďže všade naokolo zúril kovid, lekárka ma pre istotu poslala na test.“ Vyšiel negatívne, preto jej len predpísala antibiotiká. Vlastin stav sa však nelepšil, naopak.

Obyčajná chrípka?
Zdroj: archív
Obyčajná chrípka?

Až tretí test…

Horúčka jej stúpala až k štyridsiatke. Ďalšia návšteva u lekárky a röntgen potvrdili obojstranný zápal pľúc. Hospitalizovali ju v jednej z pražských nemocníc. Pred hospitalizáciou jej urobili opäť test na prítomnosť vírusu. Vyšiel negatívne, pozitívny bol až tretí test. Bol čas preradiť Vlastu zo štandardného ORL na špecializované kovidové oddelenie.

Lenže jej stav sa naďalej zhoršoval. Napojili ju na kyslík. Asi po štyroch dňoch a množstve liekov sa jej uľavilo. Dni ubiehali a zdalo sa, že Vlasta je z najhoršieho vonku. „Možno sa mi trochu horšie dýchalo, ale nebolo to príliš obťažujúce,“ vraví. „Problémy s dýchaním prišli až pár dní po prepustení z nemocnice. Už keď som bola oficiálne negatívna na ochorenie kovid...“

Po roku boja s pandémiou už odborníci vedia, že kovid nepostihuje len pľúca. Infekcia môže u niektorých ľudí zanechať dlhodobé následky vo forme poškodeného srdca, ciev, ale aj narušeného zrážania krvi. Napadnutý môže byť aj centrálny nervový systém, pečeň, pankreas či obličky. Nie sú zriedkaví ani ľudia trpiaci depresiami, úzkosťami alebo posttraumatickým stresom.