V súčasnosti pracuje na ilustrovanej knižke o dobrých správach, ktoré sa stali vo svete, ale unikli pozornosti, lebo ich prevalcovali stovky negatívnych správ. Preto si každý týždeň vyberie jednu dobrú správu  a vyrobí k nej veselý obrázok z textilu.

Svetre  pre tučniaky
Tak vznikla akási knižná kronika pozitívnych udalostí zo sveta. „Všimol som si na sebe, že som z času na čas začal ľahko upadať do predstavy, že svet je každým dňom horší,“ začína svoje rozprávanie Martin. „Cítil som, že som čoraz negatívnejší, a tak som hľadal rozptýlenie, niečo, čo by ma potešilo, nadchlo aj inšpirovalo.“

Martin Smatana
Zdroj: archív M. S.
Martin Smatana

Začal teda aktívne vyhľadávať dobré správy z celého sveta, ktoré sa neustále dejú, len o nich nie je počuť. Prvá správa, ktorú vyrobil, bola z Austrálie. Martina zaujal starček, ktorý uštrikoval vlnené svetríky pre tučniaky zasiahnuté únikom ropy do oceánu. Chcel, aby ich srsť ostala naďalej suchá  a nepoškodená.

„Táto správa ma v čase začínajúcej sa pandémie potešila, a tak som ju vyrobil ako obraz z textilu. Spočiatku som ilustráciu vytvoril len občas, viac-menej pre seba a úzky okruh priateľov,“ hovorí Martin. No keď videl, že ich potešila, povedal si, že ich skúsi novým obrázkom potešiť každý týždeň. A tak mu pod rukami vznikalo čoraz viac príbehov.