Chvíľu jej trvalo, kým si po traumatizujúcej skúsenosti dokázala upratať v hlave a dostala sa až na úroveň učiteľky modernej sebaobrany.  

Jasmínu obťažoval bývalý priateľ jej matky, keď mala štrnásť. „Vždy keď o tom znova hovorím, je to pre mňa úľava. Mlčala som veľmi dlho. Ten chlap mal synov v rovnakom veku, ako sme boli my so sestrou. Chodievali sme spolu na výlety a kamarátili sme sa,“ porozprávala pre týždenník Život. 

Keď niekto prekračuje vaše hranice, môžete sa ho zbaviť.
Zdroj: ARCHÍV JASMÍNY HOUDEK
Keď niekto prekračuje vaše hranice, môžete sa ho zbaviť.

Raz večer prišiel ožratý k nej do postele a urobil to. Jasmína sa na nič nezmohla, len zamrzla. Vraví, že je to bežná reakcia na brutálnu stresovú situáciu: „Bolo by čudné, keby som sa začala brániť,“ vraví. Zamrznutie je totiž fyziologický proces, ktorý spúšťa mozog. V kríze si telo spomenie na reakcie našich primitívnych pravekých predkov. Keď na nich vyskočil šabľozubý tiger, že ich zožerie, pomohlo im to ľahšie zvládnuť bezvýchodiskovú situáciu.

„Nič necítiš. Tak to máme nastavené dodnes,“ pokračuje Jasmína ktorá o sebe vraví, že bola typická obeť znásilnenia. „Nič som neurobila, nikomu som to nepovedala. Dnes s tým bojujem tak, že sa mi ústa nezastavia. Pre mňa je to zadosťučinenie. Ukazujem prstom: Ty za to môžeš! Je to tvoja vina! Nie moja, ako som si dlhé roky myslela.“