Známa neurovedkyňa (a pesničkárka) pochádza z úplne bežnej slovenskej rodiny. Narodila sa v robotníckom mestečku Žiar nad Hronom, ktoré má dodnes veľmi rada. Rodičia pracovali v hutníckom závode SNP. Spomína: „Vždy ma bavila biológia a chémia, a tak som sa týmto smerom ubrala veľmi spontánne. V rodine nemáme ani vedcov, ani lekárov. Jednoducho ma to bavilo.“

„Nemám to mať od koho, veda ma skrátka vždy bavila,“ hovorí dnes úspešná lekárka a neurobiologička Dominika Fričová.
Zdroj: archív D.F.
„Nemám to mať od koho, veda ma skrátka vždy bavila,“ hovorí dnes úspešná lekárka a neurobiologička Dominika Fričová.

A Dominika si predstavovala samu seba v role lekárky, pomáhajúcej ľuďom. „Fascinovalo ma sledovať symptómy ochorení a odhaľovať správnu diagnózu – pripomínalo mi to detektívnu činnosť. Symptómy sú ako stopy, ktoré zločinec zanecháva na mieste činu, ktorým je v tomto prípade ľudské telo,“ hovorí úspešná vedkyňa, ktorej dala medicína skvelý základ pre neurobiológiu, teda skúmanie ľudského nervového systému z biologického, bunkového hľadiska.

Prelomová teória

Po nabratí praxe v Prahe či Dánsku ju prijali do jednej z najprestížnejších svetových výskumníckych nemocníc - Mayo Clinic na Floride, kde sa venovala aj výskumu Parkinsonovej choroby. V rámci neho sa snaží prinavrátiť dráhy poškodených buniek mitochondrií, ktoré toto rozšírené ochorenie ovládania nervov spôsobujú.

Viac fotiek vedkyne v galérii.